Tajná americká raketa Ninja, která nebouchne, ale přesto cíl zabije. A to velmi drastickým způsobem, zbudou z něj jenom kousky

Raketa byla vyvinuta za účelem eliminace cíle, aniž by došlo k vedlejším ztrátám. Má být maximálně účinná, Spojené státy se s ní ale nechlubí.

Raketa Hellfire Nina i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Americké ozbrojené síly již po světě leteckými útoky zlikvidovaly řadu teroristických lídrů, ale mnohdy nejen je. Teroristé se totiž rádi ukrývají v místech s velkým počtem civilistů, čímž chtějí splynout s davem a mít kolem sebe jakési živé štíty. Nevinné oběti se pak dají použít k propagandě a často vyvolají velkou kritiku i přes zabití nebezpečného teroristy. Proto američtí konstruktéři přišli se speciální úpravou střely Hellfire, aby riziko co nejvíce eliminovali.

Exploze hlavice ničí i okolí

AGM-114 Hellfire je standardní americká řízená protitanková střela používaná ve vrtulnících, dronech, ale i dalších strojích. Cíl umí zasáhnout s velikou přesností, ale jejich zhruba 9 kilogramů těžká hlavice může napáchat velikou škodu a zabít nevinné, k čemuž také opakovaně došlo (vedle toho existují ještě protipancéřové, tříštivé nebo termobarické střely). Řešením bylo hlavici ze střely zcela odstranit a zamezit tak explozi, čímž se po roce 2011 zrodila varianta označovaná jako AGM-114R9X Ninja.

Poprvé byla nasazena v roce 2017 při likvidaci Abu Khayr al-Masrího, což byl vůdce egyptské odnože Al-Kaidy, a je známo, že v červenci 2022 zabila i vůdce Ajmana az-Zaváhirího, který nahradil v čele Al-Kaidy Usámu bin Ládina. Informací o použití ani konstrukci této střely mnoho není, většinou se totiž jedná o utajované skutečnosti. Raketa byla nicméně mezi lety 2017 a 2019 použita minimálně šestkrát.

Čepele prorazí i střechu auta

Výhodou střely Ninja je, že místo hlavice používá šest speciálních čepelí z velmi hustého kovu. Ty se před dopadem na cíl rozevřou a oběť doslova rozpárají na několik kusů. Díky použití speciálního kovu a rychlosti mohou čepele například bez problému projít střechou automobilu. Odhaduje se, že jsou dlouhé asi 45 centimetrů, delší už by se do střely nevešly. Proto zasahují jen kruh o průměru maximálně 105 centimetrů, a vzhledem k absenci výbušniny tak zůstává vše v okolí nepoškozené.

Ačkoli to není oficiálně potvrzené, experti předpokládají, že střela Ninja má velmi podobné parametry jako klasická střela Hellfire, aby ji bylo možné umístit na drony uzpůsobené k odpalování klasických raket. Její hmotnost vychází kolem 45 kilogramů a je zhruba 1,6 metru dlouhá. Pohání ji raketový motor na tuhá paliva rychlostí až Mach 1,3 do vzdálenosti maximálně 11 kilometrů.

Jak se díváte na cílené útoky na teroristické vůdce?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články