Tajná americká raketa Ninja, která nebouchne, ale přesto cíl zabije. A to velmi drastickým způsobem, zbudou z něj jenom kousky

Raketa byla vyvinuta za účelem eliminace cíle, aniž by došlo k vedlejším ztrátám. Má být maximálně účinná, Spojené státy se s ní ale nechlubí.

Raketa Hellfire Nina i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Americké ozbrojené síly již po světě leteckými útoky zlikvidovaly řadu teroristických lídrů, ale mnohdy nejen je. Teroristé se totiž rádi ukrývají v místech s velkým počtem civilistů, čímž chtějí splynout s davem a mít kolem sebe jakési živé štíty. Nevinné oběti se pak dají použít k propagandě a často vyvolají velkou kritiku i přes zabití nebezpečného teroristy. Proto američtí konstruktéři přišli se speciální úpravou střely Hellfire, aby riziko co nejvíce eliminovali.

Exploze hlavice ničí i okolí

AGM-114 Hellfire je standardní americká řízená protitanková střela používaná ve vrtulnících, dronech, ale i dalších strojích. Cíl umí zasáhnout s velikou přesností, ale jejich zhruba 9 kilogramů těžká hlavice může napáchat velikou škodu a zabít nevinné, k čemuž také opakovaně došlo (vedle toho existují ještě protipancéřové, tříštivé nebo termobarické střely). Řešením bylo hlavici ze střely zcela odstranit a zamezit tak explozi, čímž se po roce 2011 zrodila varianta označovaná jako AGM-114R9X Ninja.

Poprvé byla nasazena v roce 2017 při likvidaci Abu Khayr al-Masrího, což byl vůdce egyptské odnože Al-Kaidy, a je známo, že v červenci 2022 zabila i vůdce Ajmana az-Zaváhirího, který nahradil v čele Al-Kaidy Usámu bin Ládina. Informací o použití ani konstrukci této střely mnoho není, většinou se totiž jedná o utajované skutečnosti. Raketa byla nicméně mezi lety 2017 a 2019 použita minimálně šestkrát.

Čepele prorazí i střechu auta

Výhodou střely Ninja je, že místo hlavice používá šest speciálních čepelí z velmi hustého kovu. Ty se před dopadem na cíl rozevřou a oběť doslova rozpárají na několik kusů. Díky použití speciálního kovu a rychlosti mohou čepele například bez problému projít střechou automobilu. Odhaduje se, že jsou dlouhé asi 45 centimetrů, delší už by se do střely nevešly. Proto zasahují jen kruh o průměru maximálně 105 centimetrů, a vzhledem k absenci výbušniny tak zůstává vše v okolí nepoškozené.

Ačkoli to není oficiálně potvrzené, experti předpokládají, že střela Ninja má velmi podobné parametry jako klasická střela Hellfire, aby ji bylo možné umístit na drony uzpůsobené k odpalování klasických raket. Její hmotnost vychází kolem 45 kilogramů a je zhruba 1,6 metru dlouhá. Pohání ji raketový motor na tuhá paliva rychlostí až Mach 1,3 do vzdálenosti maximálně 11 kilometrů.

Jak se díváte na cílené útoky na teroristické vůdce?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru