„Ukrajina je omráčená pod ničivou silou ruských klouzavých 1,5tunových pum,“ přiznal mluvčí ukrajinského letectva

Ruské letectvo používá k bombardování Ukrajiny i velmi těžké pumy s ničivou hlavicí. Letouny je dokáží vypouštět z bezpečné vzdálenosti a není proti nim obrany.

Ruská puma UPAB-1500B i Zdroj fotografie: Latvijas Televīzija / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinské velení přiznává, že má velký problém s ruským letectvem, konkrétně tedy s jeho klouzavými a přesně naváděnými pumami, proti nimž nenachází efektivní obranu. Ačkoliv Rusko nejčastěji používá bomby o hmotnosti 500 kilogramů, někdy se na hlavy obránců snese puma ještě třikrát těžší. Hrozivou zbraní se schopností přesného zasažení a zničení i silné ochrany je ruská puma označovaná jako UPAB-1500B.

Těžké bomby navádí systém GLONASS

Supertěžké a přesně naváděné pumy ve výzbroji ruského letectva jsou novinkou, protože byly poprvé představeny teprve v roce 2019. Jedná se vlastně o pumu z rodiny ruských těžkých bomb KAB-1500, ale je vybavena speciální sadou, která ji umožňuje přesně navádět prostřednictvím ruského navigačního systému GLONASS. Bomba má přitom ocasní ploutve sloužící k jejímu řízení, a také jakási křídla umožňující její klouzavý let.

Že je puma pro napadenou zemi veliký problém, přiznává i mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ignat, podle něj není Ukrajina schopna takové zbrani čelit. Puma totiž dokáže díky schopnosti klouzat zasáhnout cíl vzdálený až 50 kilometrů od místa shozu. Ve svém vnitřku má pak hlavici obsahující 1 000 kilogramů trhaviny, takže asi netřeba zdůrazňovat, že je její dopad velmi ničivý i pro opravdu odolné cíle.

Neunese je ledajaké letadlo

Těžké pumy UPAB-1500B mohou být shazovány například ruskými stíhacími bombardéry Suchoj Su-34 Fullback, které jsou nástupci Suchoj Su-24 Fencer; i ten má přitom schopnost supertěžké pumy nosit. Dalším nosičem jsou víceúčelové letouny Suchoj Su-35 Flanker-E, a nakonec nejméně početné letouny ruského letectva, Mikoyan MiG-35 Fulcrum-F. Až na Su-24 jde o moderní letadla, která v mnoha parametrech překonávají stroje ve výzbroji Ukrajiny.

Jurij Ignat uvedl, že jedinou možností, jak by se mohli Ukrajinci proti bombardování těmito pumami bránit, jsou moderní zbraně protivzdušné obrany středního nebo dlouhého dosahu, mezi něž patří třeba MIM-104 Patriot a SAMP\T. Ukrajina by je mohla přisunout blíže k frontě a držet ruská letadla tak daleko, aby nemohla pumy shazovat. To si ovšem dovolit nemůže, protože jich má jenom velmi málo, a využívá je proto k obraně nejdůležitějších měst. Možností by ale mohly být také moderní Západní letouny jako nová verze F-16.

Útok pumou UPAB-1500B

Jak by se Ukrajina měla bránit proti těžkým pumám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články