Top 8 nejlepších vojenských dronů v provozu. Armády z celého světa je chtějí mít ve své flotile

Vojenské drony se během posledních let staly schopnější a děsivější. Pojďme si z nich představit 8 nejlepších.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drony jsou jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví armádní technologie a pomalu ovládají vzdušný prostor (i když „klasické“ stíhací letouny ještě nějaký čas u moci zůstanou). Armády celého světa se předhánějí, aby je co nejrychleji zařadily do svých struktur. Drony totiž mění podobu současných bojových střetů. Jsou sice pomalé a nápadné (proto jsou užitečnější při ofenzivním útoku v momentě, kdy je nebude mít co zničit), ale dokáží zničit tanky jako by to byly hračky. Níže vám představujeme top osm dronů, které se v současnosti aktivně používají.

1) MQ-9 Reaper

Dron, který byl vyrobený v USA je využíván zejména americkým letectvem a v aktivní službě je nasazený od roku 2007. Jedná se o první dron typu „pronásleduj a znič“, který byl navržen pro provoz ve vysokých nadmořských výškách a s dlouhou výdrží. Vyrobily se ho stovky kusů a využití našel při rozličných amerických operacích po celém světě. Ačkoliv byl navržený primárně pro průzkum, využívá se i pro aktivní bojové mise.

iZdroj fotografie: Unsplash

2) MQ-1C Grey Eagle

Další americký dron, který je do značné míry upgradem předchozího modelu MQ-9 Reaper, je v aktivním provozu od roku 2009. Na rozdíl od MQ-9, který využívá americké letectvo, MQ-1C je využíván zejména americkou armádou. Dron je vybavený zbraněmi (stejně jako ostatní americké vojenské drony) a raketami Hellfire AGM-114. Americká armáda má v budoucnu v plánu nakoupit několik stovek kusů MQ-1C Grey Eagle.

iZdroj fotografie: Unsplash

3) MQ-1 Predator

Třetím americkým dronem, který se také jedním z těch starších modelů, je MQ-1 Predator. Poprvé byl veřejnosti představen roku 1995 a vyrobilo se ho na 350 kusů. MQ-1 Predator provozuje především americké letectvo a CIA. Původně byl koncipován jako průzkumný dron a tzv. předsunutý pozorovatel, což vysvětluje využívání drunu CIA. Později ale prošel upgradem pro úderné mise – byl vybaven raketami HellFire – a byl nasazen v řadě bojů. Za všechny jmenujme bojové mise v Pákistánu, Libyi, Sýrii, Srbsku, Iráku, nebo Afghánistánu.

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Wing Loong II

Čínský dron je posledním čínským přírůstkem pro oblast leteckého průzkumu a přesných náletů. Čína ho do své armády integrovala v roce 2017. Wing Loong II představuje ukázku vyspělé čínské technologie. Čína dron exportovala po celém světě – do Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Nigérie, Egypta, nebo Pákistánu. A například Spojené arabské emiráty Wing Loong II využily při náletech v Libyi.

iZdroj fotografie: Unsplash

5) CASC Rainbow

CASC Rainbow je celá řada čínských vojenských dronů, která zahrnuje řadu variant. Jedna z těchto variant – CH-5, patří mezi nejnovější modely dronů. Rozpětí křídel tohoto dronu je 21 metrů a unese až tunový náklad. Nejvýše dron vyletí do 9 kilometrů a má dosah až 10 000 km. CH-5 je ukázkou, jak rychle čínská vojenská technologie postupuje vpřed. Čína dokonce dron srovnává s americkým MQ-9. Reaper sice vyletí do 12-15 km, ale CH-5 má delší výdrž (60 hodin ve vzduchu, oproti 14 hodinám MQ-9) a je o polovinu levnější. Což z CH-5 dělá zajímavý produkt pro zahraniční trh.

iZdroj fotografie: Unsplash

6) TAI Aksungur

Výroba pokročilých vojenských dronů má v Turecku již jistou tradici. Země má také bohaté zkušenosti s jejich využitím v aktivních průzkumných, nebo bojových misích (například v Sýrii, nebo skrz prostředníka v Arménii). TAI Aksungur, který byl do výroby zadán v roce 2020, disponuje možností nést 750 kg nákladu a je určen pro řadu misí – včetně těch vedených zpravodajskými službami, misí námořních hlídek, dlouhodobého dohledu i bojových misí.

iZdroj fotografie: Unsplash

7) Bayraktar Akinci

Bayraktar Akinci byl do turecké armády uveden v letošním roce, tj. 2021. Letos byl také zadán do masové výroby. Jedná se o pokročilý vojenský dron, který zahrnuje většinu z nejmodernějších vojenských technologií. Dron využívá ukrajinský turbovrtulový motor Ivchenko-Progress AI-450C, má dlouhou výdrž, je schopný nést celou řadu typů raket a munice a je využitelný i ve vysokohorských podmínkách.

iZdroj fotografie: Unsplash

8) Elbit Hermes 900

Posledním z top osmičky je izraelský dron. Izrael je jedním z průkopníků technologie vojenských dronů a dodnes zůstává jedním z hlavních světových vývozců dronů. Elbit Hermes 900 se řadí k hlavním izraelským dronům a celosvětově se jedná o nejpoužívanější vojenský dron vůbec. Elbit Hermes 900 je středně velký, výdrž ve vzduchu má přes 30 hodin a výškový strop 9 kilometrů. Tento dron byl s úspěchem využíván v aktivních bojích v ázerbájdžánské i izraelské armádě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články