Tři okouzlující americké letouny aneb Jak by se válčilo, kdyby byly nasazeny do boje, místo staženy z výroby

Letouny jsou nejkrásnějšími prvky všech armád. Jak by se ale změnil styl boje, kdyby byly použity vzory stáhnuté z výroby?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Éra vojenských letounů nastartovala v Americe mnoho soutěží, kde nejuznávanější inženýři spojili hlavy dohromady za účelem stvoření perfektního letounu, který by byl řešením pro všechny problémy Pentagonu. To posunulo hranice designu na vyšší příčku a byly vytvořeny okouzlující unikáty. Bohužel mohl být vybrán pouze jeden a otázkou zůstává, jak by se změnil boj, kdyby prohrané vzory zvítězily?

Northrop A-9

Northrop YA-9, který nabídl vyšší maximální rychlost než jeho opoziční A-10 Thunderbolt II (alias „Warthog“) byl nakonec stažen z výroby. Sověti totiž vytvořili stejný koncept tohoto letounu v podobě Su-25 Frogfoot. Jeho dalším nedostatkem byly speciální motory YF102, které byly navržené pouze k jeho obsluze a tím byl jednodušší volbou právě konkurent, který použil motory běžné. A-10 byl legendou ve své schopnosti nejen přesného míření na cíl, ale také byl schopný vrátit se poté, co byl zasažen nepřítelem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Northrop YF-17 

Zde bylo rozhodnutí pro osvědčený letoun F-16, který byl jedním z nejprodukovanějších bojových letadel posledních let a bylo vyrobeno přes 4 500 kusů, přestože YF-17 byl podle novináře Joa Baughera v některých oblastech lepší. Tyto dva kandidáti se snažili nahradit stíhačky F-104 pro organizaci NATO. Poražený letou námořnictvo nakonec upravilo na F / A-18 Hornet, který se od 90. let osvědčil jako základna nosných leteckých křídel. 

Northrop/McDonnell-Douglas YF-23 

K dalšímu neúspěchu Northrop, je tento vzor dalším odmítnutým letounem poražený vzorem F-22. Přezdívali ho černá vdova a podle informačních zdrojů leteckého muzea se u něj výrobci snažili maximalizovat technologie Stealth a jeho rychlost. Tím by byl těžce zahlédnutelný, což by jistě pomohlo k jeho vítězství v boji. Opoziční organizace Lockheed se naproti tomu rozhodla pro vektorizaci designu a díky tomu byl model F-22 upřednostněn. 

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články