Rostoucí bojová síla amerického letectva: V demonstracích síly USA a Spojenců ve světě má dnes hlavní roli Lockheed F-35A Lighting II

Letouny páté generace se schopností stealth se pomalu stávají standardem ve výzbroji moderních letectev. Spojené státy představily světu svou ohromnou letku.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain
                   

V rámci rutinního cvičení uspořádalo americké letectvo na Eilsonově letecké základně na Aljašce působivou „elephant walk“, během níž bylo představeno celkem 48 moderních stíhacích letounů F-35A Lightning II a 12 stíhaček F-16. „Elephant walk“ neboli česky „procházka slonů“ je termín, kterým USAF označuje větší počet vojenských letounů na ranveji, popojíždějících společně před vzletem v těsné formaci. Stíhací letouny setrvaly na ranveji několik desítek minut, načež se postupně vznesly na čisté aljašské nebe.

Skvěle situovaná letecká základna na Aljašce

Demonstrace moderních bojových letounů proběhla na letecké základně na Aljašce jako součást výcvikových operací 354. bojového křídla amerického letectva. Testovány byly především stav a rozsah bojové připravenosti letky, včetně poplachového startu plně vyzbrojených letounů F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon. Letecká základna Eilson je díky své poloze na Aljašce ideálním místem pro nasazení vzdušných sil. Ty jsou schopny dosáhnout jakéhokoliv místa na severní polokouli během jednoho jediného bojového letu.

Díky blízkosti společného tichomořského leteckého, námořního i pozemního výcvikového komplexu The Joint Pacific Alaska Range Complex (JPARC) v Aljašském zálivu se navíc i pilotům z této základny dostává opravdu prvotřídního výcviku. Letoun F-35A je nejnovějším stíhacím letounem páté generace amerického letectva, který by měl v nejbližších letech kompletně nahradit stárnoucí flotilu F-16 Fighting Falcons a A-10 Thunderbolt II.

Mnoho odborníků říká, že je nejvyšší čas nahradit alespoň F-16, protože sloužily už více než neuvěřitelných 40 let v první linii vedle F-15 jako hlavní stíhací letouny amerického letectva i řady letectev spojeneckých zemí. Oproti F-16 nabízí F-35A díky svým sofistikovaným aerodynamickým vlastnostem a pokrokové integrované avionice pilotům lepší situační povědomí a zajišťují jim sníženou zranitelnost v případném střetnutí s jiným letectvem. Více jsme o letounu psali zde.

Nutnost demonstrovat sílu

Velitel 354. bojového křídla, plukovník David Berkland, sdělil médiím, že USAF obdrželo v posledních měsících i poslední scházející letouny F-35A k doplnění tabulkových počtů strojů, které během poslední březnové letecké ukázky ještě nemělo k dispozici. Dle Berklanda je nyní bojová část amerického letectva v plné síle a piloti jsou připraveni tuto sílu kdykoli a kdekoli prezentovat. 

Vzhledem k současné situaci ve světě stojí za zmínku, že přehlídka amerických stíhacích letounů na základně Eilson není jedinou aktuální demonstrací moderních vzdušných sil, jež se v posledních dnech uskutečnila. Svět se mění a konfrontace různého druhu narůstají a ať se nám to líbí nebo ne, je třeba připomínat skutečným i potenciálním agresorům, že tu jsou síly, které jejich úmysly dokážou zmařit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
F-35

Nejde jen o válku na Ukrajině, i Čína, jak se říká, přitápí pod kotlem v oblasti Jihočínského moře a Tchaj-wanu. Írán téměř veřejně podporuje zbraněmi a raketami palestinské extrémistické síly napadající území i občany Izraele a ani Severní Korea se svými pokusy s balistickými raketami k uklidňování situace v oblasti Japonského a Žlutého moře rozhodně nepřispívá.

Americké bojové křídlo v plné síle

Je celkem symptomatické, jak aktivity v tomto směru u vyjmenovaných i jiných zemí například narostly po odchodu západních zemí z Afghánistánu, který je všeobecně vnímán jako neúspěch americké zahraniční politiky. Mnoho zemí ho vnímá i jako projev slabosti vojenské síly USA a západních zemí vůbec a začíná si myslet, že by možná mohly se svými nároky prosazovanými i silou uspět.

iZdroj fotografie: Uživatel Carlos Menendez San Juan / Creative Commons / CC BY-SA
F-15

Tato nebezpečná mezinárodní situace podle všeho vyžaduje aktivní demonstraci síly západních demokratických zemí dřív, než provokace některých zemí přerostou v horkou regionální konfrontaci, od které by mohlo být k velkému konfliktu (kvůli závazkům např. USA v mezinárodních smlouvách) už jen skok. A je otázkou, jestli takové akce, jako byla ta v úterý 7. června letošního roku, kdy Jižní Korea provedla společně se Spojenými státy demonstrativní ukázku průletu společných vzdušných sil nad západními vodami u pobřeží Korejského poloostrova, budou stačit.

V reakci na nedávné severokorejské raketové testy, kdy Pchjongjang odpálil 8 balistických raket krátkého doletu, totiž přeletělo nad Žlutým mořem ve společné formaci 20 plně vyzbrojených stíhacích letounů a tento společný let byl veřejně prezentován ve světových médiích právě jako připomínka připravenosti faktické vojenské síly odpovědět na případnou agresi Severní Koreje v oblasti. Ve formaci letěly jihokorejské F-35A, F-15K, FK-16 spolu s americkými F-16 ze základen v Jižní Koreji. 

Jak moc podle vás mohou podobné demonstrace síly v dnešním světě odrazovat potenciální agresory?

Zdroj: Defence-Blog, CNN

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články