Jediný ukořistěný ruský dron Orlan-10 prozradil naprosto vše, Ukrajinci tak mohou další vyřazovat dříve, než něco prozradí

NÁZOR: Znát přesné specifikace nepřátelského dronu Orlan-10 může být pro Ukrajinu užitečné. Všechny další už totiž dokáže eliminovat s naprostou přesností.

Ruský dron Orlan-10 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Armádě v podstatě vždy pomůže, ukořistí-li nepřátelskou techniku v použitelném stavu, protože může zjistit, co přesně dokáže a jaké jsou její slabé i silné stránky. A platí to tím spíše, získají-li techniku i s různou technickou dokumentací a manuály. Díky tomu totiž padnou i veškerá tajemství, která by jinak mohla zůstat neobjevena. Přesně k tomu ostatně došlo při ukořistění průzkumného dronu Orlan-10, který často krouží nad ukrajinských bojištěm.

Orlan-10 bývá ve speciálním pouzdru

Během přepravy bývají často průzkumné i jiné drony menších konstrukcí umístěny v boxech, a pakliže se podaří ukořistit právě takový, je to pro nepřítele v podstatě to nejlepší – nemá totiž žádná poškození jako když ho z oblohy sestřelí. Takto se ostatně poštěstilo získat i ruský Orlan-10, a to rovnou s hromadou dokumentace. Tyto drony přitom ukrajinští vojáci dobře znají, ruská armáda jich může mít až 1 000, a minimálně 80 se jich už v bojích podařilo sestřelit. Jde o velmi schopný stroj a jeho prozkoumání může v budoucnu hodně pomoci.

Ukořistěná dokumentace může třeba prozradit, jaká opatření proti rušení signálu jsou v dronu implementována. Výsledkem pak může být zkonstruování rušicího zařízení, s nímž ho vojáci od operátora bez problémů odříznou, načež se nejspíše zřítí a obsluze nic dalšího neprozradí. Specifikace jeho kamer (včetně těch pro noční vidění) může pak teoreticky prozradit, jak se proti nim lépe ukrýt, neb je nesporné, že flotila dronů Orlan-10 Rusům velmi pomáhá.

Orlan-10 je především průzkumný stroj

Do výzbroje ruské armády se Orlan-10 dostal již v roce 2011, takže nejde o žádný narychlo „splácaný“. Není přitom snadné ho odhalit, protože je jeho trup z kompozitu, a na radarech je tedy velmi špatně vidět. Určený je hlavně k průzkumu, ale údajně na něm bývá namontováno i nějaké rušicí zařízení. Jeho větší verze Orlan-30 pak bývá osazena i laserovým značkovačem pro navádění řízených střel, případně dělostřelecké munice Krasnopol. Zajímavostí je, že sestřelené drony dříve ukázaly využití mnoha západních součástek.

Alternativa pro AČR, izraelský dron IAI Eitan vydrží na nebi den a půl. Může nejen pozorovat, ale nést i relativně velký náklad zbraní

Orlan-10 je 15 kilogramů těžký a na oblohu startuje za pomoci speciálního katapultu, a přistává pak s padákem. Jeho konstrukce se podobá malému letadlu, kdy má vpředu klasickou vrtuli. Pohybuje se maximální rychlostí 150 km/h a má bojový dosah 110 kilometrů a dolet až 600 kilometrů, takže se může dostat i hluboko do vnitrozemí. Na obloze vydrží údajně až 16 hodin a dokáže létat ve výšce až 5 kilometrů.

Ruský dron Orlan-10

Mohli dostat Ukrajinci k prozkoumání dronu lepší příležitost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články