Vážná hrozba pro Rusko, Ukrajina by mohla brzy udeřit až v Moskvě pomocí nového dronu s dlouhým dosahem

Ukrajina již pravděpodobně s pomocí dronů některé cíle hluboko v ruském vnitrozemí zasáhla. Brzy by ale mohla představit ještě účinnější stroje.

Bayraktar TB2, ukrajinské námořnictvo i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou jsou jednou z často používaných zbraní drony, které ale povětšinou operují při průzkumech nebo útocích blízko bojové linie. Změnu přineslo až nasazení dronů Shahed-136 původem z Íránu, s nimiž Rusko zasahuje i proti civilním cílům ve vnitrozemí Ukrajiny. Ta bude moci podobné útoky nejspíše brzy oplácet, protože dokončuje nový dron s dosahem až 1 000 kilometrů. Mohla by tak útočit i na cíle, které pro ni byly až dosud de facto nedosažitelné.

Dron by měl nést 75kilovou hlavici

Dálkově ovládaný letoun vyvíjí společnost Ukroboronprom a v současné době probíhá jeho usilovné testování. Dopadne-li vše dobře, mohly by ukrajinské ozbrojené síly dostat první exempláře ještě v roce 2022. Známo je zatím velmi málo informací, a kromě dosahu pronikla do médií také zpráva, že by měl nést hlavici o hmotnosti 75 kilogramů a být odolný proti elektronickému rušení.

Pokud jsou zprávy o hlavici pravdivé, bude se pravděpodobně jednat o sebevražedný dron. Tedy o stejný typ, jakým jsou třeba výše zmíněné íránské drony, které narazí do cíle a nevracejí se na základnu. Teoreticky by ale mohlo jít o údaj o hmotnosti nesených zbraní, což by umožňovalo s dronem zatočit a zase se stáhnout; tedy pokud by se podařilo uniknout protivzdušné obraně. Vyzbrojen by mohl být třeba mikropumami, které využívají turecké drony Bayraktar TB2.

Tu-141 iZdroj fotografie: Bernhard Gröhl / Creactive Commons / CC BY-SA
Tu-141

Motory nejsou pro Ukrajinu problém

Ukrajina je bezpochyby schopna podobné drony zkonstruovat. Menší letouny již vyvinula a údajně by měla s tureckou licencí vyrábět i TB2, které však mají menší dosah. Obstarat pohon přitom není těžké, ukrajinské letecké motory jsou velmi dobré a v dronech je často používá právě Turecko. Největším oříškem může být navádění na dlouhé vzdálenosti odolné proti rušení, protože bez něho by nebylo možné útoky vést. Třeba drony Bayraktar TB2 sice vydrží ve vzduchu až 27 hodin, ale mohou se od řídící stanice vzdálit jen do 300 kilometrů.

Ukrajina však může nějakým druhem řídícího zařízení na dlouhé vzdálenosti disponovat a možná ho již i použila. Naznačuje to nedávný úspěšný útok na 700 kilometrů vzdálená ruská letiště se strategickými bombardéry. Odborníci se nejčastěji shodnou na tom, že ho Ukrajinci provedli upravenými starými drony Tu-141, jejichž původ sahá ještě do Sovětského svazu. Do těch museli instalovat nejen hlavici, ale také řídící sytém na dlouhé vzdálenosti, protože původní letouny nic podobného neobsahovaly.

Jak by mohl vypadat ukrajinský dron dlouhého dosahu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články