Ukrajinské letectvo spustilo veřejnou sbírku na nákup letadel: Obrací se na zámožné oligarchy i humanitární organizace

Ukrajinští piloti jsou odhodláni naučit se pilotovat západní stíhací letouny, jako například švédské JAS 39 Gripen či americké F-35 Lightning II.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of Ukraine
                   

Od počátku ruské agrese, trvající již téměř dva měsíce, svádějí ukrajinské síly urputný boj. Do války se rovněž nepřímo zapojuje řada členských států NATO a EU, které poskytují ukrajinským silám zoufale potřebnou výzbroj a výstroj. Pokud však mají ukrajinská vojska čelit ruským útokům i nadále, potřebují rozšířit svůj repertoár i o těžší techniku, především pak stíhací letouny, jež by pomohly zajistit vzdušný prostor nad Ukrajinou. Dne 12. dubna proto ukrajinští vojenští piloti vyhlásili veřejnou sbírku, prostřednictvím které usilují o nákup nových stíhacích letounů.

Ukrajinské síly žádají o pomoc veřejnost

„Kupte mi stíhačku,“ prosí ukrajinský pilot s pohledem upřeným do kamery, obklopen zničenou vojenskou technikou a zdevastovanými domy. Máte šanci zastavit ruské bombardování. Dejte nám křídla, abychom mohli bojovat za naše nebe,“ dodává voják na videu, které v posledních dnech obletělo svět.

Nad Ukrajinou nebyla bohužel doposud vyhlášena bezletová zóna, v důsledku čehož dochází každý den k bombardování obydlených oblastí, škol, a dokonce i nemocnic. Dle informací zveřejněných na webových stránkách nové ukrajinské kampaně zničily ruské útoky již desítky bojeschopných letadel.

Zveřejnil(a) Armáda České republiky dne Čtvrtek 14. září 2017

Ukrajinští piloti proto žádají jak zahraniční organizace, tak jednotlivce z řad veřejnosti, aby využili svých finančních i politických kapacit a pomohli ukrajinským silám získat bojové stíhačky. Na webu je rovněž možné najít seznam letadel, na nichž jsou ukrajinští piloti zvyklí létat. A to včetně informací, ve kterých zemích je jednotlivé letouny v současné době možno zakoupit. Jedná se například o sovětské letouny typu Su-22, Su-25, Su-27 a MiG-29.

Mimo to žádají piloti také o letouny americké výroby, konkrétně o stroje F-15, F-16 a F-18, jejichž řízení by si Ukrajinci dokázali rychle osvojit. Velice vítaným příspěvkem by pak byla také americká F-35. Průměrná cena všech těchto letounů se pohybuje ve velmi vysokých částkách, často přes jednu miliardu korun. „Jedno letadlo může zachránit tisíce nevinných životů. Pomozte nám ochránit naše blízké,“ žádá webová stránka kampaně, na níž je kromě kontaktní e-mailové adresy k dispozici také tým odborníků.

USA odmítly dodat Ukrajině stíhačky

Dle dostupných informací má nyní Ukrajina k dispozici celkem 210 bojeschopných letounů, zatímco ruské letectvo disponuje přibližně 3 800 letadly. A z toho jsou asi třetina stíhačky. Ukrajinské síly prozatím odolávají leteckým útokům převážně díky pozemním obranným systémům, ovšem v rámci možností se rovněž zapojují do vzdušných soubojů.

Ukrajinská výzva, tentokrát směřovaná především veřejnosti, přichází poté, co západní země nedodržely svůj slib dodat Ukrajině stíhací letouny. I když se v prvních chvílích zdálo, že ukrajinští spojenci leteckou techniku do napadené země dodají, z plánů nakonec sešlo.

Zveřejnil(a) Aviation Touch dne Čtvrtek 7. března 2019

Dne 28. února, tedy pouhé čtyři dny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, oznámilo několik zemí EU, že odsouhlasily dodávku stíhaček MiG-29 ukrajinské armádě. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, Josep Borrell, tehdy prohlásil: „Budeme dodávat zbraně, a to včetně stíhacích letounů.“ Kancelář amerického prezidenta však tento plán zarazila. A to s odkazem na obavy, že by se dodávka letounů Ukrajině mohla negativně podepsat na již tak křehkém vztahu mezi Ruskou federací a Severoatlantickou aliancí.  

Nejedná se o první veřejnou sbírku

Přestože Bidenova administrativa nedávno schválila nový balíček vojenské pomoci Ukrajině, jehož součástí je i těžká technika včetně helikoptér, za svým rozhodnutím nedodat ukrajinským silám stíhací letouny si i nadále stojí. Ukrajinská armáda tak byla doslova donucena požádat o pomoc veřejnost. Nejedná se přitom o první veřejnou sbírku, kterou Ukrajina spustila. Právě naopak, tato kampaň je jen posledním příkladem toho, jak obratně Ukrajina využívá současné moderní digitální prostředí. A to pro získání potřebných finančních i informačních prostředků.

Zveřejnil(a) Fighter Jet dne Neděle 13. dubna 2014

Například v březnu legalizovala ukrajinská vláda používání kryptoměn. A spustila státní Kryptografický fond Ukrajiny, který přijímá dary v kryptoměnách, jako je kupříkladu bitcoin. V rámci tohoto fondu bylo oficiálně vybráno skoro 1,5 miliardy korun. I když skutečná částka bude pravděpodobně mnohem vyšší. Dle informací, jež poskytl náměstek ukrajinského ministra pro digitální transformaci, Alex Bornyakov, již ukrajinská vláda utratila více než polovinu z vybrané částky za neprůstřelné vesty, brýle pro noční vidění, helmy, léky a potraviny.

Co si myslíte o (ne)dodání stíhacích letounů na Ukrajinu Západem?

Zdroj: BusinessInsider, Elliptic

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články