Video: ukrajinský tankista viděl blížící se smrt, úniku už ale nebylo. I Rusko umí ničit nepřátelské tanky jednou ranou z dronu

Proti útoku sebevražedného dronu nemohla dělat osádka tanku vůbec nic. V posledních vteřinách tak jenom pozorovala, jak se k ní blíží jistá smrt.

Ruský sebevražedný dron Lancet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem pochází většina záběrů z útoků dronů od ukrajinské strany, pročež by se mohlo zdát, že je ničení cílů tímto způsobem právě ukrajinskou dominantou. Pravdou ale zůstává, že i Rusko má ve výzbroji sebevražedné drony nebo takzvanou loudavou munici schopnou podobných zásahů. A to i bez íránské Shahed 136. Dokládá to i Ruskem zveřejněné video z útoku na ukrajinský tank.

Nad oblastí létaly dva ruské drony

Ruským vojákům se podařilo listopadový útok u Chersonu velmi dobře zdokumentovat, protože kromě sebevražedného dronu nad oblastí operoval i dron průzkumný, a Rusko má tak záběry z obou z nich. Vidět je na nich například ukrajinský tank pomalovaný velkým bílým identifikačním křížem, který čelí útoku dronu Lancet. Kamery zachytily i ukrajinského tankistu, jak z poklopu bezmocně sleduje přilétající dron nesoucí mu smrt.

RUSSIAN KAMIKAZE LANCET DRONE IN HERSON

Zveřejnil(a) Ionut Pascu dne Čtvrtek 10. listopadu 2022

Použitý dron Lancet pochází s dílny ruské společnosti ZALA Aero Group, která patří do koncernu Kalašnikov. Existenci stroje přitom ruská armáda poprvé přiznala v roce 2019. Jde o letoun používaný buď v průzkumné verzi, nebo k úderným misím, kdy je vybaven nějakou bojovou hlavicí. Plně vybavený dron může mít hmotnost až 12 kilogramů a nejnovější verze mají výdrž až jednu hodinu letu při maximální rychlosti 300 kilometrů v hodině.

Kumulativní hlavice dronu zneškodní i tank

Na ruském sebevražedném dronu je zajímavá jeho konstrukce, protože má čtyři křídla i čtyři ocasní plochy uspořádané do kříže. Poháněný je tlačnou vrtulí a v přídi má nainstalovanou kameru. Na útočné verze lze namontovat tříštivou, termobarickou, případně i kumulativní hlavici. Nejnovější stroje mohou mít hlavici těžkou až pět kilogramů, což je v případě kumulativní dostatečné na proražení slaběji pancéřované střechy tanku.

Rusko poprvé nasadilo drony Lancet „naostro“ v roce 2020 během bojů v občanské válce v Sýrii, a nyní je používá během celé invaze na Ukrajinu. K jejich cílům patří hlavně automobily, protivzdušná obrana nebo obrněná technika. Lancety měly zničit například protiletadlový systém S-300 a Buk, ale zaznamenám byl i zásah francouzské samohybné houfnice CAESAR, kterou mj. dostala v počtu více jak 50 kusů AČR. Známým úlovkem dronu je také dělový člun třídy Gurza-M, kdy sice nedošlo k jeho potopení, utrpěl však citelné škody.

Jaké další úspěšné útoky sebevražedných dronů znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články