Video: ukrajinský tankista viděl blížící se smrt, úniku už ale nebylo. I Rusko umí ničit nepřátelské tanky jednou ranou z dronu

Proti útoku sebevražedného dronu nemohla dělat osádka tanku vůbec nic. V posledních vteřinách tak jenom pozorovala, jak se k ní blíží jistá smrt.

Ruský sebevražedný dron Lancet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem pochází většina záběrů z útoků dronů od ukrajinské strany, pročež by se mohlo zdát, že je ničení cílů tímto způsobem právě ukrajinskou dominantou. Pravdou ale zůstává, že i Rusko má ve výzbroji sebevražedné drony nebo takzvanou loudavou munici schopnou podobných zásahů. A to i bez íránské Shahed 136. Dokládá to i Ruskem zveřejněné video z útoku na ukrajinský tank.

Nad oblastí létaly dva ruské drony

Ruským vojákům se podařilo listopadový útok u Chersonu velmi dobře zdokumentovat, protože kromě sebevražedného dronu nad oblastí operoval i dron průzkumný, a Rusko má tak záběry z obou z nich. Vidět je na nich například ukrajinský tank pomalovaný velkým bílým identifikačním křížem, který čelí útoku dronu Lancet. Kamery zachytily i ukrajinského tankistu, jak z poklopu bezmocně sleduje přilétající dron nesoucí mu smrt.

RUSSIAN KAMIKAZE LANCET DRONE IN HERSON

Zveřejnil(a) Ionut Pascu dne Čtvrtek 10. listopadu 2022

Použitý dron Lancet pochází s dílny ruské společnosti ZALA Aero Group, která patří do koncernu Kalašnikov. Existenci stroje přitom ruská armáda poprvé přiznala v roce 2019. Jde o letoun používaný buď v průzkumné verzi, nebo k úderným misím, kdy je vybaven nějakou bojovou hlavicí. Plně vybavený dron může mít hmotnost až 12 kilogramů a nejnovější verze mají výdrž až jednu hodinu letu při maximální rychlosti 300 kilometrů v hodině.

Kumulativní hlavice dronu zneškodní i tank

Na ruském sebevražedném dronu je zajímavá jeho konstrukce, protože má čtyři křídla i čtyři ocasní plochy uspořádané do kříže. Poháněný je tlačnou vrtulí a v přídi má nainstalovanou kameru. Na útočné verze lze namontovat tříštivou, termobarickou, případně i kumulativní hlavici. Nejnovější stroje mohou mít hlavici těžkou až pět kilogramů, což je v případě kumulativní dostatečné na proražení slaběji pancéřované střechy tanku.

Rusko poprvé nasadilo drony Lancet „naostro“ v roce 2020 během bojů v občanské válce v Sýrii, a nyní je používá během celé invaze na Ukrajinu. K jejich cílům patří hlavně automobily, protivzdušná obrana nebo obrněná technika. Lancety měly zničit například protiletadlový systém S-300 a Buk, ale zaznamenám byl i zásah francouzské samohybné houfnice CAESAR, kterou mj. dostala v počtu více jak 50 kusů AČR. Známým úlovkem dronu je také dělový člun třídy Gurza-M, kdy sice nedošlo k jeho potopení, utrpěl však citelné škody.

Jaké další úspěšné útoky sebevražedných dronů znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45