USA monitoruje aktivity Ruska velmi bedlivě. To se ze všech sil pokouší blokovat vysílání amerického špionážního drona RQ-4 Global Hawk

Podle tvrzení amerických zdrojů se Rusko snaží rušit a blokovat signály z amerického dronu RQ-4 Global Hawk.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Zvýšená aktivita amerických špionážních letounů, které jsou nejaktivnější u ruských hranic lokalizovaných v Evropě, nemůže být snad pro nikoho překvapivá. USA monitoruje aktivity Ruska velmi bedlivě a své špionážní letouny, často dálkově ovládané bezpilotní drony, vysílá k jeho hranicím několikrát denně. Tyto neozbrojené letouny sbírají informace o nepřátelském území a předávají je dále. Rusko nyní údajně začalo tyto letouny rušit a blokovat.

Špionážní dron RQ-4 Global Hawk

Vojenský bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk slouží jako letecký průzkumný systém. Létá ve vysoké nadmořské výšce, disponuje velkou výdrží ve vzduchu, je pilotovaný na dálku a také je neozbrojený. Letoun je navržený k poskytování informací ve dne i v noci za každého počasí. Během své mise dokáže zmapovat značně rozsáhlé území a snímky přenáší téměř v reálném čase a ve vysokém rozlišení. To vše zvládá za pomoci řady pokročilých integrovaných senzorů a kamer.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jeden z posledních úkolů, které RQ-4 Global Hawk plní, je lokalizovaný u západních ruských hranic. U ruských hranic se také pravidelně objevují průzkumná letadla Pentagonu, mezi která patří i RQ-4 Global Hawk, a to až 2-3x denně. Letouny amerického vojenského zpravodajství zmapovaly téměř všechna ruská vojenská zařízení v Černém moři, na Krymu a na východní Ukrajině.

Rusko ruší a blokuje vysílané signály

Výskyt technologicky vyspělých průzkumných letounů v blízkosti hlavních ruských vojenských zařízení údajně zmátl ruskou armádu, která se nyní pokouší rušit a blokovat špionážní letouny RQ-4 Global Hawk. Využívá k tomu nejmodernější pozemní i letecké systémy elektronického boje s drony a maří zpravodajské aktivity USA. Do současné chvíle údajně narušila rádiový signál globálního navigačního systému a rušila signály z dronů.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ilyushin Il 76MD 90A, letoun, kterém je založen Beriev A-100

Hlavními systémy elektronického boje, které Rusko využívá, jsou Krasukha-4, R-330M1P Diabazol, nebo R-330Zh Zhitel. Ruská armáda využívá také strategický systém rušení Murmansk-BN. Všechny systémy jsou navržené tak, aby blokovaly nepřátelské rádiové signály do vzdálenosti až 5 000 km. Rusko také po přeletu dronu nad Ukrajinou 21. 4. 2021 uzpůsobilo své letouny včasného varování a kontroly Beriev A-100. Letouny jsou založeny na dopravním letadle Il-76MD-90A, které je vybaveno nejmodernějšími systémy elektronické ingeligence (ELINT) a elektronického boje.

Zdroj: Defense World

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články