USA otestovaly hypersonickou střelu potají: Představitelé se báli eskalace napjatých vztahů s Ruskem

USA v posledních měsících během testování hypersonických raket několikrát selhaly. Utajený březnový test byl však nejspíš konečně úspěšný.

i Zdroj fotografie: U.S. Air Force
                   

Americká armáda v úterý 5. dubna zveřejnila informaci o tom, že je na programu další test hypersonických střel. Představitelé Pentagonu by tak chtěli pomalu ale jistě dostihnout, respektive předstihnout, Čínu a Rusko, které na poli hypersonických zbraní postupují velice rapidně kupředu, a za nimiž v tomto směru vývoje nejmodernějších strategických zbraní americká armáda zaostává.

Lídři jednali o společné obraně

Vedoucí představitelé tří zemí, americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison v úterý uvedli, že postupně zintenzivní spolupráci v oblasti hypersoniky a elektronického boje. Ve společném prohlášení potvrdili, že spolupráce v oblasti obrany bude prohloubena jak v rámci sdílení informací, tak ve vývoji umělé inteligence, podmořského průzkumu i kvantových technologií.

„Ve světle nevyprovokované, neodůvodněné a protiprávní invaze Ruska na Ukrajinu jsme znovu potvrdili náš neochvějný závazek vůči mezinárodnímu systému, který respektuje lidská práva, právní stát a mírové řešení sporů bez jakéhokoli nátlaku,“ zaznělo během jednání. V blízké budoucnosti pak plánují zapojit do programu kritické obrany více států, jelikož razantní úsilí Číny o konstrukci většího množství hypersonických zbraní, které dokáží uniknout pozornosti protiletadlové obrany, vyvolává znepokojení nejen ve Washingtonu, ale v hlavních městech po celém světě.

Amerika utajila test

Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA), která se ve službách Pentagonu zabývá vývojem špičkových technologií, v úterý uvedla, že byl v nedávné době úspěšně dokončen zkušební let hypersonické střely vypuštěné z letounu B-52. Ta si podle dostupných informací dokázala udržet rychlost vyšší než 5 Mach, tedy pětinásobek rychlosti zvuku (asi 6 100 km/h). Střela vystoupala do výšky více než 19 800 metrů a překonala působivou vzdálenost 300 námořních mil (555,6 km).

Jednalo se v pořadí o druhý test v rámci programu HAWC, konceptu, který využívá vzduchem poháněné „dýchací“ motory. K napájení je využíván vzduch zachycený z atmosféry. Dle vyjádření agentury měla nyní testovaná střela odlišnou konstrukci, než střela při prvním testu, který proběhl loni v září. Čím se však střela přesně lišila, nebylo blíže specifikováno. Nejnovější test hypersonické zbraně se uskutečnil v polovině března. Nicméně byl držen v tajnosti, aby se předešlo eskalaci geopolitického napětí vyvolaného ruskou invazí na Ukrajinu.

Hrozba budoucnosti

Hypersonické střely mohou představovat potenciální hrozbu pro globální vojenskou rovnováhu. S jejich pomocí lze totiž jaderné zbraně dopravit na cíl řízeně. A to při rychlosti, která je příliš vysoká na to, aby je bylo možné zachytit. Pentagon nyní čelí poměrně velkému tlaku, neboť se očekává, že bude přinejmenším schopen vyrovnat se zjevně úspěšnému testu hypersonické rakety, která v loňském roce obletěla zeměkouli a úspěšně zasáhla cíl v Číně.

Zveřejnil(a) Mideast Discourse News dne Středa 6. dubna 2022

Přestože se jim říká „hypersonické“, hlavní předností střel není nutně jejich impozantní rychlost, nýbrž schopnost manévrovat v relativně malých výškách a unikat tak systémům protiraketové obrany. Hypersonické střely se pohybují rychlostí 5 Mach a více, jak již bylo zmíněno, to je pětinásobek rychlosti zvuku.

Pro srovnání, mezikontinentální balistické střely dosahují rychlosti při dopadu až 20 Mach, přičemž mají ale jednu velkou nevýhodu. Jakmile je jednou balistická raketa, řekněme například Minuteman III, vypuštěna, nelze ji už za žádných okolností přesměrovat jinam, a po zachycení radarem je relativně snadno zneškodnitelná. Technologie hypersonických raket tak má v tomto směru jistě navrch, a to přesto, že je stále ještě v raném stádiu vývoje.

Myslíte, že bude v budoucnu možné bránit se těmto řízeným střelám?

Zdroj: TheDefencePost, CNN

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články