Video: Ukrajinci ukázali od A do Z, jak sebevražedným dronem ničí třeba ruský těžký minomet 2S4 Tulpan; je to i celodenní akce

Ačkoliv může vypadat útok dronem jednoduše, protože prostě „narazí“, realita je úplně jiná. Za takový zničením techniky se skrývají i dlouhé hodiny práce.

Ukrajinský MPV dron s RPG střelou i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Sociální sítě jsou doslova plné videí z Ukrajiny, na nichž nějaký sebevražedný dron, ať už ruský nebo ukrajinský, ničí nepřátelskou techniku. Většinou jde o záběr na samotnou zbraň, jíž během krátké chvíle zasáhne dron, a pak následuje výbuch nebo vyšlehnou plameny. Vojáci z ukrajinského praporu K-2 54. brigády se ale rozhodli ukázat zákulisí takové operace, protože se jedná o dlouhodobou a náročnou akci celého týmu lidí.

Příprava dronu vyžaduje hodiny práce

Ze záběrů se to zdá být jednoduché – operátor dostane cíl, vzlétne s dronem a narazí do nepřátelské techniky, která je v lepším případě hned napoprvé zničena. Ovšem z videa pod tímto článkem, na němž je vyobrazeno zničení obřího samohybného minometu 2S4 Tulpan ráže 240 milimetrů, je jasné, že tomu předchází doslova hodiny příprav a součinnost 10 až 15 lidí. Pokud by jen jeden z kroků selhal, nemusel by operátor nakonec ohlásit úspěch.

Vše začíná v noci, kdy musí specialisté dronové jednotky připravit drony s náložemi. Těch existuje více druhů – kumulativní proti obrněné technice, explozivní proti živé síle, jiné proti bunkrům. Každý dron má navíc jinou nosnost, takže je třeba dbát nejen na správnou váhu nálože, ale i na její vyvážení, protože dron je obecně dost nestabilní. Pokud ale nebylo vše připraveno správně, nemusel by operátor daný stroj uřídit a útok by skončil neúspěchem. Dronů má jednotka obvykle připravených více a vybere z nich ten nejvhodnější pro objevený cíl.

Operátoři dronu se skrývají před odvetnou palbou

Důležité je, aby operátor dronu věděl, na co má útočit – proto má také jednotka průzkumné drony pátrající po vhodném cíli. Často jde o hodiny trvající práci, a jsou dny, kdy žádný objekt nenajdou, a nezbývá než vyčkávat. Operátoři dronů musí také zůstat skryti v zákopu či bunkru, protože na ně nepřítel pochopitelně zaměřuje palbu. Piloti přitom nejsou přímo na frontě, ale zhruba 200 až 300 metrů za první linií.

2S4 Tulpan

Ukrajinci „ulovili“ velmi vzácný těžký minomet 2S4 Tulpan, znovu: je nejtěžší svého druhu, Rusko ho má jenom pár kusů

Když průzkumníci objeví cíl, musí přesně zmapovat cestu pro sebevražedný dron a vybrat orientační body pro jeho operátora. Pak vojáci namontují do nálože roznětku a do dronu dají plně nabitou baterii. Po jeho vzletu pomáhají průzkumníci pilotovi s navedením na cíl až do doby, než do něj sebevražedný dron narazí. V případě minometu 2S4 Tulpan se operace povedla; poškozen byl nicméně již předchozí dělostřelbou. Útok dronem byla tak už jenom rána jistoty, aby Rusové neměli šanci zbraň opravit a znovu ji nasadit na frontu.

Zákulisí útoku dronu na minomet 2S4 Tulpan

Věděli jste, že jsou dronové operace tak složité?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články