Ukrajinci „ulovili“ velmi vzácný těžký minomet 2S4 Tulpan, znovu: je nejtěžší svého druhu, Rusko ho má jenom pár kusů

Minomet Tulpan je neobyčejně silnou zbraní, protože vystřeluje extrémně těžké projektily. V minulosti mohl pálit i jaderné hlavice.

2S4 Tulpan i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V ukrajinském „konfliktu“ (nebo válce, chcete-li) se oběma stranám daří nepříteli ničit i poměrně unikátní vojenskou techniku, ačkoliv v tomto směru je o něco úspěšnější napadená Ukrajina. Některé záběry třeba ukazují, že se „žlutomodrým“ dělostřelcům podařilo během protibaterijní palby vyřadit Rusku těžký samohybný minomet 2S4 Tulpan. Je celkem vzácný, na začátku jich mělo pouze 9, a navíc jde o nejtěžší zbraň svého druhu v jeho výzbroji. Jde již o druhé doložené zničení tohoto systému, první Ukrajinci zlikvidovali v květnu 2022 u Rubižne.

Tažený minomet 2S4 Tulpan byl velmi těžký

Tulpan je docela extrémní zbraň, neboť se jedná o minomet ráže 240 milimetrů M-240. Jeho vznik se datuje až do druhé světové války, ačkoliv do výzbroje sovětských sil se v tažené formě dostal teprve na počátku 50. let. Problémem minometu byla však jeho hmotnost i velikost projektilů, protože tím ztratil možnost vysoké mobility a jednoduché obsluhy. Připravit ho ke střelbě zabralo 11členné obsluze celých 25 minut. Ale protože se jednalo o tak výkonnou zbraň, hledali konstruktéři možnost, jak její mobilitu zvýšit.

Nabízela se montáž na nějaký podvozek, k čemuž byl zvolen stejný typ, jaký byl užíván pro samohybná děla 2S1 Gvozdika. Záhy ale inženýři zjistili, že je příliš slabý a nezvládá silný zpětný ráz. Nakonec proto upravili podvozek používaný pro větší houfnice 2S3 Akacija, s nímž se podařilo 2S4 Tulpan úspěšně spojit, a tak mohla sériová výroba v roce 1974 začít. Minomety však byly před několika lety modernizovány, aby na dnešním bojišti obstály.

2S4 Tulpan je vozidlo o délce 8,5 metru a šířce 3,2 metru, a jeho hmotnost se pohybuje kolem 30 tun. Motorizace vyřešila problém mobility a je schopen se pohybovat rychlostí až 62 km/h, kdežto dojezd vychází kolem 450 kilometrů. Dokonce se podařilo zredukovat obsluhu, která je nyní pouze 5členná, ačkoli většinou bývá minomet 2S4 Tulpan doprovázen obrněným transportérem s pomocnou obsluhou. Vozidlo je navíc vybaveno radlicí, s jejíž pomocí může osádka vyhloubit okop pro umístění zbraně.

Minomet 2S4 Tulpan střílí i jadernou munici

Tohle „malé monstrum“ dokáže odpalovat miny o hmotnosti 130 kilogramů s obsahem 32 kilogramů výbušniny do vzdálenosti až 10 kilometrů. Existují však i projektily o hmotnosti 228 kilogramů s pomocným raketovým pohonem a dosahem 18 kilometrů, ale v tomto případě jsou velmi nepřesné. Za studené války mohla zbraň dokonce odpalovat projektily s jadernou hlavicí o síle 2 kilotun. Existují pak i další projektily s průbojnými granáty nebo kazetovou municí, která je ale ve většině zemí zakázanou zbraní, i když zrovna Ruska se to netýká.

Minomet 2S4 Tulpan má pak rychlost palby jednu ránu za minutu. V minulosti měla ve výzbroji 4 Tulpany i československá armáda, ale v roce 1991 byly vyřazeny. Aktuálně by ovšem měla vlastnit 24 minometů armáda v Sýrii, která je také roku 2012 nasadila při odstřelování Homsu. Vzhledem k tamním bojům ale není pravděpodobné, že by je Sýrie poskytla. Samo Rusko by nicméně mohlo mít ve skladech až 400 starších verzí, ale otázkou je, v jak použitelném jsou stavu. Federace se nicméně nebojí nasazovat ani tanky z dob SSSR.

Jak silnou zbraní je minomet Tulpan?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články