Země už nestačí, útok dronů by mohl probíhat dokonce ze samotného vesmíru; Amerika už přitom vesmírný dron dávno má

Vzdušné drony jsou velmi silným nástrojem, ale pokud by mohly operovat z vesmíru, znamenalo by to zásadní posunutí hranic. První funkční existují už pár let.

Vesmírný dron X-37B i Zdroj fotografie: Vesmírné síly Spojených států amerických
                   

O užitečnosti vesmíru pro vojenské operace není v současné době pochyb. Satelity slouží k průzkumu, ale i k přenosu dat a komunikaci mezi vojenskými jednotkami a systémy. Nelze se proto divit, že se k vesmíru upírají i zraky vojenských expertů, jimž je jasné, že kdo ho bude ovládat, má i výhodu. Ale jelikož není vůbec jednoduché vypravit na oběžnou dráhu pilotovanou vesmírnou loď, lze předpokládat, že bude mnohem pravděpodobnější využití na dálku pilotovaných, a možná vyzbrojených, dronů. Armádě by to dávalo obrovskou výhodu.

Některé země umí ničit nepřátelské satelity

Současné zbrojení ve vesmíru probíhá hlavně na úrovni různých satelitů pro průzkum a přenos informací, případně navádění. Na druhé straně se mocnosti snaží získat prostředky k jejich eliminaci, tedy minimálně pokud jde o USA, Rusko a Čínu, ale možná i další země; mají přitom zbraně, jimiž je mohou nejenom zničit, ale také blokovat některé jejich funkce. Oficiálně by ale zatím ve vesmíru neměly být žádné ozbrojené platformy.

Robotický raketoplán X-37B iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Robotický raketoplán X-37B po misi v roce 2017

Velikou výhodu by přineslo nasazení bezosádkových vesmírných lodí schopných pohybovat se po oběžné dráze i za ní. Takový vesmírný dron přitom již existuje, jde o dvě robotické lodě Boeing X-37B patřící americkému letectvu, z nichž se jedna poprvé dostala do vesmíru v roce 2010. Na oběžné dráze země je schopna operovat stovky dnů, nejdelší mise trvala 908 dní, a provádět tam může všemožné operace. A je jasné, že by ji šlo využít u k bojovým misím.

Vesmírný dron je velmi univerzální

Loď Boeing X-37B vypadá jako zmenšený raketoplán, je 8,29 metrů dlouhá a má rozpětí 4,55 metrů. uvnitř je prostor pro náklad o hmotnosti až 227 kilogramů. Na oběžnou dráhu ji vynáší nosná raketa, a to buď Atlas V nebo Falcon 9. Stroj by měl mít hypergolický pohonný systém a zdroje energie. Jeho mise, jichž bylo dosud uskutečněno 6, byly z větší části tajné, letectvo při nich údajně testovalo různé technologie nebo vypouštělo satelity.

Robotický raketoplán X-37B

Soupeři mají vážné obavy z amerického raketoplánu Boeing X-37B: z vesmíru by mohl udeřit kdekoliv na světě, jediné Rusko má obranu

Lze si představit, že by mohl být Boeing X-37B využitý třeba ke sledování balistických raket, hypersonických zbraní, nebo jako rychlá náhrada za sestřelené satelity, pokud by na ně nepřítel zaútočil. Ve svém nitru by ale mohl nést i zbraně k ničení nepřátelských satelitů a podobných dronů, a případně by sloužil i jako ochrana satelitů vlastních. Pro jeho vyzbrojení by mohly sloužit třeba různé střely, ale možná i energetické zbraně jako lasery, na jejichž využití se pracuje. Je totiž jasné, že i vesmír se chtě nechtě stává bojištěm.

Vesmírný dron X-37B

.

Jak reálné jsou budoucí bitvy dronů ve vesmíru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články