Rozpoutala se válka proti dronům. Lze si proti nim pořídit rušičku, laser i gigantickou vzduchovku se sítí

Chcete dron zničit nebo ho jen zajmout? Dnešní zbrojovky nabízejí nepřeberné množství prostředků v boji proti bezpilotním prostředkům.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud nějaká zbraň v posledních 10 letech změnila způsob válčení, pak je jím nepochybně dron. Male bezpilotní stroje změnily směr války v Sýrii, boje mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach a válku na Ukrajině. Není proto divu, že vývoj zbraní proti nim jede na plné obrátky po celém světě a výsledky jsou vskutku někdy kuriózní.

Těžké rušičky pro velká území

Nejkomplexnějším řešením pro boj s drony a elektronikou nepřítele jsou těžké rušičky signálu. Ty teoreticky mají vyřadit provoz dronů na desítkách kilometrů čtverečních bojového terénu. Takové přístroje toho ovšem dokáží mnohem více. Dokáží rušit radiovou komunikaci nepřítele, satelitní navigaci nebo i detekční a radarová zařízení protivníka.

Takovýmito rušícími prostředky jsou například turecký KORAL nebo ruská Rb-109A „Bylina“. Právě druhý jmenovaný systém vzbudil značné kontroverze při bojích na Ukrajině, kdy v prvních týdnech zjevně selhal a ruské útočníky drtily především turecké drony Bayraktar TB2. Několik sytémů Bylina se navíc podařilo ukrajinským silám zničit a minimálně jeden dokonce ukořistit. Jak se ukázalo, důvod neúspěchu ruských rušiček byl až neuvěřitelně hloupý.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY

Ruské velení počítalo, že Ukrajinci budou používat frekvence z dob SSSR a společné spolupráce s Ruskem. Rusové podle Ukrajinců proto intenzivně rušili tyto frekvence. Na těch ovšem pracovaly i jejich vlastní síly, a tak poškozovali především sami sebe. Navíc se komplex proti dronům a nízkoletícím cílům Pancir S1 ukázal jen jako málo účinný. Ruské síly se však podle všeho poučily a jejich ochrana je v poslední době efektivnější.   

Rušičky a laser tak akorát do ruky

Samozřejmě lze proti větším dronům použít těžkou protiletadlovou obranu nebo ruční střely jako FIM-92 Stinger nebo 9K38 Igla. Vzhledem k cenám protiletadlových střel se jedná o poměrně drahé a také nejisté řešení. Proto se jako zajímavá alternativa proti dronům jeví ruční rušičky. Největším argumentem pro ně je cena. Zatímco jednorázová střela Stinger vyjde na 118 000 USD (4 413 000 Kč), ukrajinská vícenásobně použitelná ruční rušička KVS G-6 stojí pouhých 12 000 USD (294 000 Kč).

Jak taková rušička funguje? Voják zaměří rušičkou nepřátelský dron, kterému jsou rušeny řídící frekvence, satelitní navádění GPS/GLONASS a elektronika stroje. Některé systémy jsou dokonce schopny dron vypnout a ten lze potom při troše štěstí ukořistit. Zbraň je skutečně příruční. Například Dedrone váží pouhých 6,8 kilogramu, baterie mu vydrží 2 hodiny a dron zachytí až na dva kilometry. Zmíněný KVS G-6 má účinek až na 4 kilometry.

iZdroj fotografie: USARMY / Public Domain

Objevilo se ovšem i daleko těžší a jistější řešeni. HELMD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) od firmy Boeing a ATHENA (Advanced Test High Energy Asset) jsou vysoce výkonné laserové systémy, které si ovšem dokáží poradit nejen s drony, ale i jiným létajícím nebezpečím. Na rozdíl od ručních rušiček se jedná o tak velké systémy, že musí být umístěny na podvozku nákladního automobilu.

Nekonvenční nápady proti dronům

Objevují se ale i poněkud nekonvenční nápady na to, jak zničit nebo zajmout nepoškozený dron. Mnohé s těchto nápadů pak lze použít i u civilních bezpečnostních složek. Rozhodně jím bude i SAVAGE (Smart Anti-Vehicle Aerial Guided Engagement). Jedná se o nový typ chytré protiletadlové mini střely na krátkou vzdálenost s vysokou rychlostí. Systém by měl být použit i na ropných polích nebo těžebních věžích a být účinný i proti sebevražedným dronům.

Velmi zajímavým kouskem techniky je Skywall 100. Vzhledem připomíná „nebeská zeď“ ruční protileteckou střelu. Ve skutečnosti se jedná o vzduchovku vystřelující sítě. Zbraň o váze 10 kilogramů je díky vysokému tlaku, se kterým pracuje, schopna vystřelit síť až na 100 metrů a dron zachytit prakticky bez poškození. Jedná se však o systém s velmi omezenou účinnosti a spíše pro civilní účely. Proti vojenským dronům je prakticky bez šance.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Itálie / Creative Commons / CC BY

Se sítí ale na jiné úrovni pracuje i koncept Interceptor Drone Alekseje Zajtsevkeho z Litvy. Jedná se vlastně o dron k boji proti dronům. Interceptor je uložen v přepravním boxu. Když je zachycen dron protivníka, je z boxu rychle vystřelen. V blízkosti nepřítele se rozdělí, vystřelí z něj síť, která obalí stíhaný dron a ten dopadne znehybněn na zem. Vzhledem k tomu, že drony se stále vyvíjejí, je nepochybné, že se dočkáme ještě dalších „vychytávek“ proti nim.   

Jaké zbraně budou proti dronům nejúčinnější?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články