Japonsko vylepšilo světoznámý americký stíhací letoun F-16. Výsledkem je nezastavitelný stroj

Japonci vylepšily světoznámý americký letoun F-16. Nová verze s názvem F-2 je rychlejší, a na své palubě unese více raket a další potřebné munice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se Japonsko snažilo nahradit stárnoucí stíhací letouny F-1, které byly určeny jako protilodní letadla, nejprve přemýšleli o designu. Přestože si F-1, založený na trenažéru T-2 vedl dobře, byl příliš zastaralý. Z toho důvodu se nakonec Japonci rozhodli přijít s novou upravenou verzí stíhače F-16C/D. Výsledem je nejen dobrá náhrada za zastaralé letouny F-1, ale i vylepšená F-16.

Vylepšená F-16 má více závěsných bodů pro více raket

Vylepšená verze F-16 má proti klasické více závěsných bodů na křídlech. To umožňuje letounu nést až čtyři protilodní rakety, které jsou schopné zničit celou válečnou loď. F-16 je nyní také vybavena radarem naváděnými střelami AIM-7 Sparrow a japonskými AAM-4. První verze F-2 odhalily velmi vysokou cenovku za každý stroj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Japonský provoz letounů F-2 – upravené F-16

V důsledku těchto problémů se výroba zkrátila z plánovaných 140 kusů na pouhých 98. Podle společnosti AirForce-Technology byly letouny F-2 nasazeny na leteckou základnu Andersen v Guamu. Tam se uskutečnila společná cvičení v roce 2007. Následně v roce 2011 utrpělo 18 letadel poškození, ale většina z nich byla opravena a zpět vrácena do bojového nasazení. Letouny F-2 se ještě dočkaly akce v roce 2013, když letěla ruská letadla poblíž japonského vzdušného prostoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

F-2 je rychlejší a unese více munice než F-16

Letoun F-2 měl dlouhý vývoj ale krátkou výrobu, což se ukázalo jako velmi výhodné. Jeho maximální rychlost dosahovala 2500 km/h a letoun mohl na své palubě nést až 5 750 kg munice. Tyto hodnoty jsou pro srovnání o něco málo větší než má klasická F-16. Japonci navíc také vylepšili technologii radaru.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články