Ruský vrtulník Ka-52 Alligator by měl mít skvělý systém Vitebsk-25, který má odrazit i útok dokonce z 18 MANPADS

Ačkoliv 100% účinná obrana proti protiletadlovým střelám neexistuje, vyspělá ruská helikoptéra by jimi měla být až nezničitelná. V praxi se ale nejednou ukázal opak.

Vrtulník Ka-52 se systémem Vitebsk-25 poblíž bočních kol i Zdroj fotografie: Alex Beltyukov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nasazení bitevních vrtulníků, což jsou silné stroje s devastujícím účinkem pro pěchotu, obrněná vozidla i tanky, je na Ukrajině kvůli protivzdušné obraně velmi omezené. Až na výjimky nedosáhly významných úspěchů, a to dokonce ani nejmodernější ruské stroje Kamov Ka-52 Alligator. Informace v ruských médiích ale uvádí, že jsou vybaveny zařízením Vitebsk-25 se schopností blokovat protiletadlové střely; možná ano, přesto jich Ukrajinci min. 35 sestřelili.

Obloha je pro vrtulníky nebezpečná

Vrtulníky se mohou bránit protiletadlovým střelám (včetně systémům MANPADS, jež si mohou vojáci nosit s sebou přímo na frontu) jen velmi obtížně. Třeba ty naváděné infračerveně láká teplo motorů, případně je využíván laser, a při zásahu jdou vrtulníky velmi často k zemi. I proto raději útočí na Ukrajině z velké dálky a vysílají neřízené střely vysokým obloukem; ty jsou ovšem velmi nepřesné. Rusko nicméně ale tvrdí, že dokázal vrtulník Ka-52 Alligator zablokovat hlavice hned 18 střel z amerického systému FIM-92 Stinger.

Ukrajinský voják s FIM-92 Stinger iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Ukrajinský voják s FIM-92 Stinger

Zázračným zařízením k obraně má být přitom systém Vitebsk-25, jehož části lze spatřit ve spodní části helikoptéry. Má se skládat z infračerveného sledovače střel a laserových protiopatření, a být posílen dávkovačem světlic. Kromě tepelně naváděných střel má být systém schopen rušit i radarově naváděné střely na frekvencích od 4 do 18 GHz. Zařízení existuje v několika variantách, některé (kromě vrtulníků) mají být i na letounech Suchoj Su-25 Frogfoot.

Vitebsk-25 v minulosti ztrátám nezabránil

Schopnosti systému zní skvěle, ale problém je, že není jasné, zda se dá „bombastickým“ zprávám ruských médií věřit. Rusko je proslulé přeháněním o schopnostech svých zbraní, a Vitebsk-25 tak nemusí být výjimkou. Systém byl nicméně představen už v roce 2010, takže ho měly ruské vrtulníky již na začátku invaze. Přesto experti pomocí OSINT analýz napočítali již minimálně 35 sestřelených Ka-52 Alligator, stejně jako řadu Suchoj Su-25. Logicky tedy zařízení nemůže vrtulníky činit nezranitelnými, ale nelze odhadnout, v jaké míře je ochrání.

Ruský vrtulník Mi-8

Video: ruská helikoptéra Mil Mi-8 zasažená ukrajinskými vojáky může útok ustát, někdy ale stejně shoří i při nouzovém přistávání

Pokud by byl Vitebsk-25 čerstvě modernizovaný a tak skvělý, že by dokázal vrtulníky dobře chránit, Rusko by pravděpodobně s jejich pomocí zasazovalo ukrajinské armádě tvrdé údery, což se až na výjimky neděje. I když třeba protitankové střely 9K121 Vikhr mají mít dosah až 12 kilometrů, mohl by se vrtulník pohybovat i mimo dosah zbraní jako je FIM-92 Stinger. Dalším faktem pak je, že například MANPADS britského původu, konkrétně Starstreak, mají navádění laserové, takže je jejich rušení velmi obtížné.

Vrtulník Ka-52 Alligator v akci

Jak relevantní jsou schopnosti Vitebsk-25?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články