Výcvik pilotů by mohl využívat systémy virtuální či rozšířené reality

Rozšířená realita je typem virtuální reality, který doplňuje reálné prostředí prostřednictvím průhledového zobrazovacího systému o animované nebo zdánlivě reálné prvky. Uplatnění tohoto systému při výcvikových metodách lze považovat za velmi důležitý krok, který jej může v konečném důsledku současně zkrátit a prohloubit.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Americká společnost Red 6 společně s firmou EpiSci aktuálně připravují zcela nový systéme ATARS pro výcvik letců využívající technologie rozšířené reality zabudované do letecké helmy pilota.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výcvik pilotů může být někdy náročný

Technické součásti výcviku armádních pilotů

Výcvik vojenských pilotu, přestože je v různých zemích řízen na základě specifických strategií, se obvykle skládá ze stejných prvků. U amerických pilotů dosahuje tento výcvik délky 3,25 roku a skládá se ze tří fází využívajících jiné typové letouny. Piloti se učí manévrovat a ovládat různé typy bojových letadel, a následně přechází na kooperativní výcvik ve formální výcvikové jednotce. Výcvik může být realizován buď přímo pro americké letce, ale umožňuje také zapojení zahraničních vojáků. Cena takového výcviku je pak pro cílovou armádu poměrně vysoká, zvláště vzhledem k jeho délce. Alespoň mírné snížení by mohlo být dosaženo právě prostřednictvím nového systému, který by mohl eliminovat nutnost minimálního párového výcviku, kdy musí být trénovaný pilot vždy doprovázen další osobou, která jej navádí, nebo s ním bojuje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mohla by se používat virtuální realita

Strategie pro snižování nákladů výcviku

Vzhledem k vysokým nákladům výcviku bojových letců má americká armáda několik souběžných projektů, jejichž cílem je nejen zvýšení kvality výuky, ale také snížení její ceny. Projekt ATARS je jedním z nich s velmi slibnou budoucností. Kromě něj je v současné době nejvíce využíván upravený letoun T-7 s displejem simulujícím ovládací systémy jiných bojových letadel v kompletní sestavě umožňujících vedle leteckých manévrů také bojové operace, jako je používání zbrní nebo komunikace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články