Stíhačky F-16 možná poletí na pomoc Ukrajině; ta už teď ví, že na ruské protivníky nestačí. Ve hře jsou proto i lepší letouny ze Západu

Stíhacích letounů F-16 by mohla Ukrajina dostat hned několik desítek, už teď ale ví, že je proti vyspělejším ruským letounům nespasí. Nejde však o jedinou možnost.

Nizozemský letoun F-16 i Zdroj fotografie: Uživatel Peter Gronemann / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi nejznámější a nejrozšířenější stíhací letouny na světě patří americké F-16 Fighting Falcon, které už slouží déle jak úctyhodných 44 let. Pro zastaralost je tak mnohé země vyřazují, protože proti špičkovým letadlům zkrátka neobstojí. Mají ale několik výhod, díky nimž je v některých končinách nejenom o modernizované verze F-16 stále velký zájem. Hned několik desítek by se jich přitom mělo dostat na Ukrajinu v rámci další pomoci.

Starších F-16 je relativní dostatek

O možnosti poslat letadla F-16 Ukrajině se ve Spojených státech i dalších zemích diskutuje již delší dobu. Naposledy například uvedlo Nizozemí, že je ochotné poskytnout napadené zemi všech svých 40 strojů. Postupně je totiž vyřazuje z výzbroje, neboť si pořídilo nové Lockheed Martin F-35 Lightning II. Starších letadel po vyřazení nebo určených k vyřazení je přitom v západních zemích mnohem více a s množstvím bojeschopných letounů by proto nemusel být problém. Jenom zmíněných „ef-šestnáctek“ bylo přitom za celou dobu vyrobeno přes 4 600 kusů.

Vyřazovaná letadla jsou ovšem starší verze, což by mohl být při jejich nasazení problém. Novější sice existují ve verzi F-16V, ale ty na pomoc Ukrajině (prozatím) nemíří. Vybaveny jsou mj. digitálními displeji, radarem typu AESA, a rovněž vyspělými zbraňovými systémy. O něčem takovém by mohli piloti zastaralých strojů mířících na Ukrajinu jenom snít. Třeba proti nejnovějším ruským bojovým letounům Suchoj Su-35S Flanker-E by byly ve značně nevyrovnaném boji.

Ruský letoun Su-35 iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský letoun Su-35

Nejnovější ruské stíhací letouny – včetně letadla páté generace Suchoj Su-57 Felon – často číhají skryté v ruském vzdušném prostoru a udeří nečekaně díky svým výkonným radarům a střelám s delším doletem. V řadách starších F-16 by tak mohly ruští piloti působit obrovské problémy; ostatně stejně jako třeba protivzdušné systémy S-400. Na druhou stranu patří k největším výhodám amerického letadla nízké náklady na provoz.

Ukrajina by mohla dostat i Gripeny

Stíhačky F-16 mají v ukrajinských podmínkách značnou nevýhodu, protože se nehodí na improvizované přistávací dráhy, jakých vzniklo po celé zemi nespočet. Lepší by tak byla třeba švédské letouny Saab Jas-39 Gripen, jejichž konstrukce je přesně k tomuto účelu navržena. K dispozici by ale byly asi jen verze C a D (stejné, jaké v současnosti používá české letectvo). Jenomže podobně jako F-16, i v tomto případě by starší verze trpěly handicapem. Existují sice i modernějších varianty E a F, ale pouze v omezeném množství a rovněž ne pro Ukrajinu.

Ve hře pak zůstává ještě dodání starších, původně sovětských stíhaček Mikoyan MiG-29 Fulcrum. Jsou sice podobně nebo i více zastaralé než západní stroje, ale mají své výhody. Ukrajinští piloti už s nimi umí létat, technici je udržovat, a jsou vhodné do provizorních podmínek. Na Západě jich je ovšem jen velmi omezené množství, 11 vyřazených na Slovensku, necelé tři desítky v Polsku. Některé nemusí být v nejlepším stavu, ale Ukrajině by mohly být dodány nejrychleji.

Jaká letadla jsou pro Ukrajinu nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články