Stíhačky F-16 možná poletí na pomoc Ukrajině; ta už teď ví, že na ruské protivníky nestačí. Ve hře jsou proto i lepší letouny ze Západu

Stíhacích letounů F-16 by mohla Ukrajina dostat hned několik desítek, už teď ale ví, že je proti vyspělejším ruským letounům nespasí. Nejde však o jedinou možnost.

Nizozemský letoun F-16 i Zdroj fotografie: Uživatel Peter Gronemann / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi nejznámější a nejrozšířenější stíhací letouny na světě patří americké F-16 Fighting Falcon, které už slouží déle jak úctyhodných 44 let. Pro zastaralost je tak mnohé země vyřazují, protože proti špičkovým letadlům zkrátka neobstojí. Mají ale několik výhod, díky nimž je v některých končinách nejenom o modernizované verze F-16 stále velký zájem. Hned několik desítek by se jich přitom mělo dostat na Ukrajinu v rámci další pomoci.

Starších F-16 je relativní dostatek

O možnosti poslat letadla F-16 Ukrajině se ve Spojených státech i dalších zemích diskutuje již delší dobu. Naposledy například uvedlo Nizozemí, že je ochotné poskytnout napadené zemi všech svých 40 strojů. Postupně je totiž vyřazuje z výzbroje, neboť si pořídilo nové Lockheed Martin F-35 Lightning II. Starších letadel po vyřazení nebo určených k vyřazení je přitom v západních zemích mnohem více a s množstvím bojeschopných letounů by proto nemusel být problém. Jenom zmíněných „ef-šestnáctek“ bylo přitom za celou dobu vyrobeno přes 4 600 kusů.

Vyřazovaná letadla jsou ovšem starší verze, což by mohl být při jejich nasazení problém. Novější sice existují ve verzi F-16V, ale ty na pomoc Ukrajině (prozatím) nemíří. Vybaveny jsou mj. digitálními displeji, radarem typu AESA, a rovněž vyspělými zbraňovými systémy. O něčem takovém by mohli piloti zastaralých strojů mířících na Ukrajinu jenom snít. Třeba proti nejnovějším ruským bojovým letounům Suchoj Su-35S Flanker-E by byly ve značně nevyrovnaném boji.

Ruský letoun Su-35 iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruský letoun Su-35

Nejnovější ruské stíhací letouny – včetně letadla páté generace Suchoj Su-57 Felon – často číhají skryté v ruském vzdušném prostoru a udeří nečekaně díky svým výkonným radarům a střelám s delším doletem. V řadách starších F-16 by tak mohly ruští piloti působit obrovské problémy; ostatně stejně jako třeba protivzdušné systémy S-400. Na druhou stranu patří k největším výhodám amerického letadla nízké náklady na provoz.

Ukrajina by mohla dostat i Gripeny

Stíhačky F-16 mají v ukrajinských podmínkách značnou nevýhodu, protože se nehodí na improvizované přistávací dráhy, jakých vzniklo po celé zemi nespočet. Lepší by tak byla třeba švédské letouny Saab Jas-39 Gripen, jejichž konstrukce je přesně k tomuto účelu navržena. K dispozici by ale byly asi jen verze C a D (stejné, jaké v současnosti používá české letectvo). Jenomže podobně jako F-16, i v tomto případě by starší verze trpěly handicapem. Existují sice i modernějších varianty E a F, ale pouze v omezeném množství a rovněž ne pro Ukrajinu.

Ve hře pak zůstává ještě dodání starších, původně sovětských stíhaček Mikoyan MiG-29 Fulcrum. Jsou sice podobně nebo i více zastaralé než západní stroje, ale mají své výhody. Ukrajinští piloti už s nimi umí létat, technici je udržovat, a jsou vhodné do provizorních podmínek. Na Západě jich je ovšem jen velmi omezené množství, 11 vyřazených na Slovensku, necelé tři desítky v Polsku. Některé nemusí být v nejlepším stavu, ale Ukrajině by mohly být dodány nejrychleji.

Jaká letadla jsou pro Ukrajinu nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva