„Vzácné“ ruské pobřežní dělostřelectvo A-222E Bereg ráže 130 mm je světový unikát, střeží pouze ruské pobřeží

Většina států chrání své pobřeží za pomoci různých raketových technologií, ale Rusko je doplnilo ještě dělostřelectvem proti malým a velmi rychlým plavidlům.

A-222E Bereg, ruské pobřežní dělostřelectvo i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Když chtějí státy zabezpečit své pobřeží, spoléhají se nejenom na sílu plavidel námořnictva či pobřežní stráže, ale často také na nějaké pobřežní obranné systémy. Ty se nezbytně skládají z různých radarů a protilodních střel všeho druhu – nahradily tak v minulosti používané dělostřelecké systémy, oproti nimž jsou zkrátka účinnější. Výjimkou je ale Rusko, které má ve výzbroji dělostřelecký systém na ochranu pobřeží označovaný jako A-222E Bereg.

Děla doplňují raketové systémy

Rusko se v největší míře spoléhá, že zajistí ochranu jeho pobřeží systémy Bal nebo Bastion vybavené účinnými protilodními střelami. Ty dokáží spolehlivě zasahovat plavidla od korvet po letadlové lodě, ale problém může nastat, pokud by se měl vypořádat s nějakými malými a velmi rychlými plavidly. Již v době Sovětského svazu se to konstruktéři zbraní rozhodli řešit pomocí dělostřelectva, pročež vyvinuli zbraň, která nemá ve světě obdoby.

Jejím základem je samohybné rychlopalné dělostřelectvo, konkrétně děla ráže 130 milimetrů. Ta mají efektivní dostřel až 22 kilometrů, a každé z nich může střílet rychlostí až 12 ran za minutu. Vypořádat by se měly i s plavidly plujícími rychlostí až 100 uzlů, což je 185 km/h. Kanóny jsou umístěny na kolovém podvozku, v koncepci jejich nasazení se počítá s tím, že budou nasazeny na nějakém ohroženém místě (tedy nestráží konstantně každou část pobřeží).

Palbu více děl řídí velitelské centrum

A-222E Bereg však není jenom o dělech, jeho důležitou součástí je velitelské řídící vozidlo, a pak ještě vozidlo podpůrné, přičemž je systém většinou složen z jednoto vozidla těchto dvou typů a 6 děl. V řídícím vozidle disponuje systém zařízením na detekci cíle do vzdálenosti až 35 km, a hlavně softwarem pro řízení palby. Ten umožňuje řídit palbu všech děl najednou a vypočítat i nutné předsazení, aby granáty dopadaly do oblasti, v níž se bude loď nacházet.

Systém má ve výzbroji jenom Rusko, i když ho v minulosti nabízelo i na některých zbrojních veletrzích. Vyrobeno má být kolem 40 kusů, konkrétně děla jsou umístěna na podvozku MAZ-543 8×8. Po silnici se mohou pohybovat rychlosti až 60 km/h a dosah mají asi 850 kilometrů. Údajně existují úvahy o vybavení systému většími děly nebo jejich umístěním na pásové podvozky do těžkého terénu, ale potvrdit to nelze.

Jaký smysl dává pobřeží chránit za pomoci děl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články