Američané postavili stealth člun vypadající jako mimozemská loď. Jeho prodej byl podmíněn sešrotováním

V historii vzniklo mnoho experimentálních plavidel, která nakonec nebyla nikdy vyráběna. Jsou nutná, aby se ověřily některé koncepty a technologie, a ty se úspěšné použily v praxi.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public domain
                   

Po hladině oceánů se téměř 30 let proháněl člun velmi neobvyklých tvarů. Nesl označení Sea Shadow nebo také IX-529. Postavila ho společnost Lockheed pro americké námořnictvo, které chtělo ověřit některé koncepty stealth lodí. I proto mělo toto plavidlo velmi neobvyklý tvar, nepodobá se téměř žádné lodi, jež se běžně po vodě plaví. Spíše připomíná plavidla ze špionážního filmu o Jamesu Bondovi, kde se též podobný koncept objevil.

Na radaru měla být loď hůře vidět

Loď byla vytvořena pod patronací agentury Defence Advanced Research Projects Agency, jež je známá pod zkratkou DARPA, již v roce 1984. Ovšem její existence byla až do roku 1993 tajná, vlastně se ani pořádně neví, co se v té době s lodí dělo. Oficiálně mělo námořnictvo testovat, jak takovýto tvar trupu sníží radarový odraz, například jako u stealth letadel, a také stabilitu plavidla.

Sea Shadow je katamarán, tvoří ho tedy dva trupy. Každý z nich byl vybaven vrtulí, zadním stabilizátorem a vnitřním křídlem. I když plavidlo vypadá, že mohlo plout velice rychle, opak byl pravdou. Dosahovalo rychlosti jen 14,2 uzlu (26 km/h). Měřilo 50 metrů na délku, 21 metrů na šířku a jeho výtlak činil 563 tun.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public domain
Sea Shadow u San Franciska

Plavidlo nikdy neneslo zbraně

Loď obsluhovala čtyřčlenná posádka. Na palubě bylo však k dispozici 12 míst, stůl, lednice a mikrovlnná trouba. Nebyla postavena k tomu, aby se účastnila nějakých misí, a to se také nestalo. Nedisponovala ani žádnou výzbrojí. Podle dostupných informací mohla zůstat na otevřeném moři, i když bylo velmi rozbouřené. Nedokázaly ji rozhodit ani 5,5 metru vysoké vlny.

V roce 1993 byla existence lodě odtajněna a spatřili ji i novináři. Námořnictvo ji již nepotřebovalo, protože koncept vyzkoušelo, a tak se začalo uvažovat o jejím umístění do muzea. Admiralita však trvala na tom, že plavidlo musí být sešrotováno. Proto se ho pokusilo prodat právě s podmínkou sešrotování. To se nakonec povedlo a Sea Shadow byl v roce 2012 rozebrán.

Co tak tajného bylo na Sea Shadow, že musel být zničen?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky