Americké námořnictvo testuje odolnost válečných lodí pomocí tlakových vln: K extrémním testům využívá několikatunové nálože

Při posledním testu zaznamenala americká geologická služba otřesy o síle 3,9 stupňů Richterovy škály. Testy přitom probíhaly asi 141 kilometrů od pobřeží.

i Zdroj fotografie: United States Department of Defense
                   

Není žádným tajemstvím, že si americká armáda potrpí na preciznost a funkčnost, co se armádní techniky týče. Stejně jako se jen málokdo pozastaví nad enormními finančními částkami, které USA vynakládají na testování nové armádní techniky. Samotné způsoby testování jsou však někdy docela překvapující. Například nejnovější americké válečné lodě jsou zpravidla testovány pomocí silných tlakových vln. 

Testování způsobilo zemětřesení

Za pomoci silných tlakových vln testuje námořnictvo schopnost lodi odolat podvodním výbuchům, a to pro případ, že by se plavidlo dostalo někdy do kontaktu s podvodními minami či torpédy. Například v létě roku 2016 provedlo americké námořnictvo testy moderní pobřežní bojové lodi USS Jackson.

Při testech byly v těsné blízkosti lodi odpáleny asi 4 tuny výbušnin. Přičemž exploze byla tak silná, že se obyvatelé Floridy, u které testy probíhaly, dokonce hromadně obrátili na geologickou stanici s dotazy, zda v okolí nedošlo k zemětřesení. Jen tak pro zajímavost, loď obstála v testu na výbornou. 

Aircraft carrier shock test off Florida coast registers as 3.9 magnitude earthquake. DETAILS >> at.wftv.com/35FdSrO

Zveřejnil(a) WFTV Channel 9 dne Pondělí 21. června 2021

Zejména ostře sledovány pak byly testy letadlové lodi první třídy USS Gerald R. Ford, které proběhly 18. června roku 2021. Americké námořnictvo tehdy nechalo vedle lodi explodovat trhaviny o hmotnosti přes 18 tun. USS Gerald R. Ford se řadí k nejnovějším letadlovým lodím amerického námořnictva. Po úspěšném testu se loď vrátila do suchého doku, kde prošla nezbytnými kontrolami a údržbou.  

Podobně jako tomu bylo v případě testu USS Jackson, i po tomto výbuchu zaznamenala americká geologická služba otřesy o síle 3,9 stupně Richterovy stupnice, což odpovídá menšímu zemětřesení. S ohledem na bezpečnost a množství použité trhaviny však probíhal test lodi USS Gerald R. Ford poměrně daleko od pobřeží. Zajímavé je, že americká vláda sice pravidelně testuje svá menší bojová plavidla, ovšem pokud jde o letadlové lodě, poslední podobný test před USS GRF byl proveden v roce 1997. Tehdy byla testována USS Theodore Roosevelt.  

Které další země testují své lodě podobným způsobem?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články