Americké námořnictvo bude potřebovat ledoborce. Žhavým bojištěm se snadno může stát tající Arktida

Změna klimatu lidstvu otevírá stále větší oblasti poblíž severního pólu. I tak tady stále budou rozsáhlá ledové pole, jsou proto třeba specializovaná plavidla.

i Zdroj fotografie: U.S. Cost Guard / Public Domain
                   

Americké námořnictvo bude v dohledné době nejspíše potřebovat nový druh plavidla. Citelně mu chybí ledoborce, které by mu umožnily operovat v severních arktických oblastech. Rusko, které na sever od svých sibiřských břehů operuje pravidelně, se dnes vojensky začalo o celou Arktidu velmi zajímat. Americké námořnictvo ale bez ledoborců není schopné v této oblasti jako svou odpověď na ruské aktivity provést jakékoli smysluplné operace.

Dvě staré lodě pobřežní stráže a velká naleziště surovin

V současné době námořnictvo taková plavidla opravdu nemá. Jediným druhem ozbrojených sil, které takováto plavidla provozuje, je jen americká pobřežní stráž. Ta má dva velké ledoborce třídy Polar. Tato plavidla však pocházejí již ze 70. let a rozhodně k úkolům, které na námořnictvo Spojených států v arktických oblastech čekají, nedostačují.

Pobřežní stráž má v plánu své ledoborce početně posilovat. Konkrétně se mluví o stavbě šesti plavidel. Třech středních a třech těžkých. Dokonce se uvažuje o tom, že by tato plavidla mohla být vyzbrojena protilodními střelami. Ovšem pobřežní stráž již deklarovala, že bude tyto ledoborce potřebovat, takže pokud nadřízené složky nerozhodnou jinak, nové ledoborce Coast Guard rozhodně nebudou vojenskému námořnictvu k dispozici.

iZdroj fotografie: U.S. Cost Guard / Public Domain
Ledoborec pobřežní stráže Polar Star

Polární oblasti ale jsou a budou velmi důležité. Táním ledu se zde mohou otevírat nové obchodní cesty. Jistě zde budou i velká loviště ryb a především na dně se tu nachází rozsáhlá naleziště nerostných surovin, jež byla donedávna nedostupná. Hlavně ropy a zemního plynu, o jejichž těžbu je pochopitelně velký zájem. S tím by proto souvisela nutnost schopnosti tato území i bránit.

Nejspíše největším soupeřem v této oblasti je tradičně Rusko, jehož vztahy jsou navíc dnes kvůli Ukrajině se západními zeměmi velmi napjaté. Dnes si Rusko nárokuje proti dřívějšku další nová rozsáhlá území Arktidy jako svou zájmovou oblast a disponuje i velkou flotilou ledoborců, aby je mohla exploatovat a v případě potřeby i bránit. Nad americkými silami by tu tedy mohlo mít Rusko teoreticky převahu, na což je nutné v plánech na rozšíření US NAVY i do arktických oblastí myslet.

Jak důležité budou pro svět oblasti Arktidy?

Zdroj: NavalNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články