Čína ukázala „poloponornou“ loď Yinmahu, která na palubě převeze jiné plavidlo: je teprve druhá na světě, kdo ho má

Nová loď čínské produkce je svým způsobem unikátní a dokázala by „unést“ i největší válečná plavidla světa. Využití najde během vylodění nebo při záchranných operacích.

Čínská poloponorná loď Yinmahu i Zdroj fotografie: Námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády
                   

Čínské námořnictvo nadále posiluje, a to i v oblasti plaviel, která nejsou určena k boji. Disponuje například novým unikátním plavidlem schopným pomoci jak při vyloďování, tak zejména při záchraně silně poškozených plavidel; včetně těch velkých rozměrů. Loď nazvaná Yinmahu se umí na širém moři částečně potopit, takže se většina její paluby ocitne pod vodou, a poté ze znovu vynoří. Čínskému námořnictvu to dává nové, dosud nevídané možnosti.

Náklad poloponorné lodě tvoří jiná plavidla

Poloponorné těžké lodě jako je Yinmahu fungují vlastně jako „suché doky“, akorát s rozdílem, že pak mohou plout. Jakmile se ponoří pod hladinu, může nad její palubu vplout nějaké plavidlo, a když se zase vynoří, ocitne se ono plavidlo nad hladinou jako náklad. Užitečné to může být například v situacích, pokud je nějaká loď na širém moři poškozená a hrozí, že by se potopila, ale případně poslouží Yinmahu také při převozu nepohyblivých lodí. Podobná přeprava bude navíc rychlejší než za použití vlečných člunů.

Podle čínských tvrzení může Yinmahu takto přepravit plavidlo o výtlaku až 100 tisíc tun. Podobně velikou válečnou loď přitom čínské námořnictvo zatím ve své flotile nemá, takže to možná naznačuje i nějaký výhled do budoucnosti. Z válečných plavidel dosahují takové velikosti prozatím pouze obří americké letadlové lodě. Třeba v loňském roce spuštěná nejnovější čínská letadlová loď Fujian má výtlak necelých 72 tisíc tun. V podstatě se dá říci, že je čínské námořnictvo nyní schopno na palubě Yinmahu přepravit jakoukoli svoji válečnou loď.

Start vylodění z poloponořené lodi

Druhou možností, jak lze takové plavidlo využít, jsou teoreticky vyloďovací operace. Čína již v minulosti ukázala menší plavidlo podobného typu nazvané Donghaidao, na jehož palubě bylo umístěno velké vyloďovací vznášedlo. V místě výsadku by se taková loď mohla potopit a vznášedlo by se rázem ocitlo ve vodě. Ale lze předpokládat, že podobným způsobem by byla tato unikátní loď využita spíše v nouzi, neboť vznášedla mohou být přepraveny řadou jiných plavidel.

Jak by mohlo být podobné poloponorné plavidlo významné při nějakém konfliktu, například při pokusu o vylodění na Tchaj-wan, může ukazovat příklad potopeného ruského křižníku Moskva, který byl loni zasažen ukrajinskými protilodními střelami. Protože než se potopil ke dnu Černého moře, tak se dle všeho ještě nějakou dobu držel na hladině. Pokud by Rusko plavidlo jako Yinmahu mělo, možná by mohlo Moskvu zachránit. Vedle čínského námořnictva pak jako jediné disponuje podobným plavidlem americké.

V jakých případech se může Yinmahu hodit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články