Čína buduje moderní výsadkovou flotilu. Postavila další poloponornou loď přepravující vyloďovací vznášedlo

Vylodění je jednou z nejtěžších vojenských operací. Pro jeho úspěšné provedení je zapotřebí nejen dostatek vojáků, ale i plavidel, které je mohou vylodit a zásobovat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vláda komunistické Číny dlouhodobě mluví o tom, že chce ke svému území přičlenit ostrov Tchaj-wan, který je již desetiletí nezávislý, v podstatě jde o samostatný stát. Čína ho však označuje za své vzbouřenecké území a zaznívají odtud hlasy o násilném obsazení. K tomu by ale potřebovala velmi silné námořnictvo, jež by překonalo 150 kilometrů moře a pravděpodobně velmi houževnatou obranu. K vylodění má nyní k dispozici nový druh plavidla.

Loď, která se částečně může ponořit

Čínský oficiální web China Millitary Online před nedávnem ukázal nový speciální druh transportní lodi, která má být využívána k přepravě vyloďovacích jednotek. Konkrétně jde o plavidlo nesoucí jméno Yinmahu. Unikátní je tím, že jde o takzvanou poloponornou přepravní loď, tzn. během své činnosti se dokáže částečně potopit pod vodu. Čína již jiné plavidlo podobného typu má a provozuje i civilní verzi.

Možnost potopit se může být velmi užitečná, protože při vylodění velká plavidla dopraví vyloďovací čluny a další dopravní prostředky do blízkosti pobřeží. Tato mnohem menší plavidla mají malý ponor, nebo jsou zkonstruovaná tak, aby se dostala do těsné blízkosti pláží, případně přímo na ně. Z nich pak vojáci a technika vystupují a okamžitě se zapojí do boje s nepřítelem, který pobřeží hájí.

Na palubě Yinmahu má být přepravováno vznášedlo typu 958. I s ním na palubě bylo plavidlo vyfotografováno. Lze předpokládat, že loď by se blízko pobřeží částečně ponořila, a tak se vznášedlo snadno dostalo na hladinu. Dle čínských zdrojů je loď 175 metrů dlouhá a má výtlak kolem 20 tisíc tun. Je tedy mnohem menší než poloponorné lodě amerického námořnictva třídy Montford Point, které mají výtlak 78 tisíc tun.

Vznášedla Čína původně objednala na Ukrajině

Vznášedla typu 958, která má loď přepravovat, jsou modifikovanou verzí ukrajinského projektu 1232.2 přezdívaného Zubr nebo Pomornik. Jejich projekt vznikl ještě za Sovětského svazu, pak ho převzala Ukrajina. U ní si Čína objednala dvě plavidla, která však po anexi Krymu dokončilo Rusko. Další vznášedla podle tohoto plánu si již Čína postavila sama a není vyloučeno, že jejich počet ještě navýší.

Vznášedlo je 57 metrů dlouhé a 25,5 metru široké. Může uvézt až 130 tun různého nákladu. Jeho součástí mohou být například tři tanky a 500 vojáků, případně jiná kombinace techniky. Plynové turbíny mu dodávají rychlost až 63 uzlů. Vznášedlo je vyzbrojeno dvěma šestihlavňovými AK-630M ráže 30 milimetrů, které slouží i jako blízká ochrana proti přilétajícím střelám. Má i dva upravené raketomety Grad ráže 122 milimetrů a nese protiletadlové střely Igla.

iZdroj fotografie: Kancelár prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Vznášedlo třídy Zubr

Nová loď byla převelena do skupiny vyloďovacích plavidel jižní flotily čínského námořnictva. Zde se soustředí většina moderních vyloďovacích plavidel, která má Čína k dispozici. Předpokládá se, že právě tato skupina by nesla hlavní tíhu vylodění proti Tchaj-wanu. Ten naopak posiluje svoji pobřežní obranu. K dispozici má jak své protilodní rakety, tak si objednal i americký systém ochrany pobřeží se střelami Harpoon.

V této chvíli je velkým otazníkem, jak Peking vyhodnocuje válku na Ukrajině. Dle zpravodajství se zdá, že Čína si netroufá výrazněji spolupracovat s Kremlem a s výjimkou nákupu levné ropy, které má Moskva obrovský přebytek, se drží zpátky. Číňané jsou evidentně překvapeni jednotou demokratických zemí proti Rusku a jejich snahou Kyjevu pomoci. Navíc rétorika Bidenovy administrativy je vůči Číně stále jednoznačnější.

Komunistickým vůdcům nepochybně přibývají vrásky na čele ohledně případné invaze na ostrov. Přesto je zjevné, že i Yinmahu je výsledkem vojenskoprůmyslového komplexu, který je výrazně zaměřený na ovládnutí Jihočínského moře a dobytí Tchaj-wanu. To, jaké budou finální důsledky zločinné invaze Putinova režimu v globální politice, je zatím ve hvězdách.

Jak velké dáváte šance tomu, že se v příštích letech Čína pokusí o invazi na Tchaj-wan?

Zdroj: DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články