Čínsko-ruská flotila podtrhuje spolupráci obou zemí a Americe tak roste velká protiváha aneb „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“

NÁZOR: Rusko i Čína mají některé společné zájmy, ale proti Americe a jejím spojencům jako jednotlivci nestačí. Společně však mohou vytvářet velmi silnou protiváhu.

Ruský torpédoborec třídy Udaloy Admiral Vinogradov i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

V oblasti Tichého oceánu je možné spatřovat stále častěji jak společná cvičení, tak i hlídky ruského a čínského námořnictva. Obě země sice v minulosti nepojilo nějaké hluboké přátelství, ale zdá se, že v oblasti severního a západního Pacifiku to neplatí, a spíše tam uplatňují pravidlo „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“. Pro obě velmoci je to výhodné, protože se ani přes masivní posilování čínského námořnictva nemohou vyrovnat tomu americkému a jeho spojencům, a navíc mají obě země v oblasti dost vypjaté vztahy.

Soupeření Číny, Ruska a USA je dlouhodobé

Hlavním soupeřem jsou v oblasti Pacifiku samozřejmě Spojené státy americké, které jsou trnem v oku jak Rusku, tak Čínské lidové republice. Největší země světa je hlavně vzhledem k rozsáhlí podpoře Ukrajiny s nejsilnější zemí světa na kordy, zatímco zemi draka zase vadí americká přítomnost v západním Pacifiku a podpora některých států, s nimiž má územní spory. Nejvíce ožehavé jsou americké záruky Tchaj-wanu, který Čína považuje za své vzbouřenecké území, ale USA ho slíbily v případě útoku bránit, na což se už Tchaj-wan připravuje.

Čínský letoun J-10B

„Pryč se zlým Západem i Ruskem“, zájem je o čínské vojenské letouny: jsou ekvivalentem F-16 a nahradit mohou i Panavia Tornado

Výsledkem amerického vlivu jsou pak akce jako velké čínsko-ruské cvičení u Aljašky na přelomu července a srpna 2023. Účastnilo se ho 11 plavidel včetně čínských torpédoborců třídy Type 052 nebo ruských třídy Udaloy. I když se pohybovala v mezinárodních vodách, i tak k nim Američané vyslali hned 4 své torpédoborce a hlídkový letoun Boeing P-8 Poseidon. V poslední době spolu však ruské a čínské lodě hlídkovaly i na dalších sporných místech.

Velmoci mají řadu územních sporů

Rusko a Čína mají v oblasti západního Pacifiku s jinými státy velké spory. Rusko hlavně s největším tamním spojencem USA, tedy s Japonskem, protože na konci druhé světové války okupovalo japonské Kurilské ostrovy. Čína se zase pře s Japonci o menší ostrůvky, ale ještě vážnější jsou její akce v Jihočínském moři. Téměř celé si ho nárokuje pro sebe, přičemž si počíná velmi agresivně. Nutno říci, že Spojené státy americké, ale i další západní země, tam občas posílají lodě na podporu jiných států, potažmo aby čínské aktivity utlumily.

Čínský torpédoborec třídy Type 052 iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Izraele
Čínský torpédoborec třídy Type 052

Na stále drzejší akty Číny a Ruska začínají okolní státy pochopitelně reagovat. Například v USA probíhá debata, zda na Aljašce zřídit stálou základnu námořnictva, což by znamenalo posílení jehid přítomnosti v oblasti severního Pacifiku´, s zároveň by to bylo blízko do Ruska. Američané mají už teď pakt AUKUS složený z USA, Velké Británie a Austrálie, ale spolupráci a větší koordinaci se snaží prohlubovat i s Japonskem a Jižní Koreou. I v jejich případe se mluví o uzavření nějakého paktu, což samozřejmě zvyšuje obavy Číny i Ruska.

Jak velké je podle vás napětí velmocí v Pacifiku?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články