Jak se Tchaj-wan připravuje na (ne)vyhnutelnou válku: může doufat, že se čínská armáda ani nevylodí, postaví proti ní až 1,8 milionu vojáků

NÁZOR: Případný konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem bude střetem obra a trpaslíka. Ostrovní stát sází především na neortodoxní taktiku obrany, ale i mohutné zbrojení,

Taiwanská armáda i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Již delší dobu se zdá, že je konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem, který je de facto nezávislým ostrovem, na spadnutí, neboť ho země draka dlouhodobě považuje za vlastní. Tchajwanská vláda přitom dostala slib od americké, že přijde její armáda v případě napadení na pomoc; neznamená to ale, že by sama zahálela, naopak – soustředí se na posilování vlastní bojeschopnosti. To znamená nejen zvyšování rozpočtu na obranu, ale i přípravu neortodoxních strategií. Je totiž jasné, že malý ostrov nemůže obří Číně počtem vojáků ani penězi čelit.

Výdaje na obranu neustále rostou

V roce 2023 je rozpočet Tchaj-wanu na obranu 19 miliard dolarů, tj. asi 421 miliard Kč, a v příštím roce má dojít k jeho dalšímu navýšení. Ostrov má navíc dostávat přímou pomoc z USA ve výši až 44 miliard korun ročně, přičemž první „várka“ byla již schválena. I tak jsou ale vojenské výdaje Tchaj-wanu asi 12krát nižší než čínské. Liší se pak i počty vojenského personálu – zatímco Čína vykazuje přes 2 miliony aktivního vojenského personálu, Tchaj-wan jen 169 tisíc.

Tchajwanský dron NCSIST Albatross iZdroj fotografie: Uživatel Genshisei / Creative Commons / CC BY
Tchajwanský dron NCSIST Albatross

Nepoměr mají vyrovnat záložníci, jichž je na Tchaj-wanu přes 1,6 milionu. V současné době mají muži povinnou čtyřměsíční vojenskou službu, od roku 2024 to však bude celý rok. Do záložních sil také rukují stále častěji ženy. Ani přes to však nemusí počty stačit, důležité je tedy mít i plán obrany. Experti doporučují zbavit se některých starších systémů a pořídit nové, stejně jako se soustředit na neortodoxní metody, třeba masivní využití dronů. V mnohém může být poučením válka na Ukrajině, i když útok na Tchaj-wan proběhne z moře a ze vzduchu.

Miny, drony, děla a protivzdušná obrana

Tchaj-wan plány na obranu ostrova má, i když ne všechny jsou veřejné. Ví se, že bude hodně spoléhat na miny, k jejicch pokládání má velké kapacity, a navíc je na ostrově jen pár pláží vhodných k vylodění. Miny vylodění zpomalí a poskytnou cíl dělostřelectvu, protilodním střelám nebo dronům. Jenom těch chce Tchaj-wan za rok vyrobit min. 3 000. Armáda navyšuje i počty děl včetně amerických samohybných houfnic M109A6 Paladin, a raketometů M142 HIMARS, ale i pobřežní obranu založenou třeba na protilodních střelách RGM-84 Harpoon.

Čínské letectvo v posledních týdnech zintenzivnilo nálety na Tchaj-wan. Mění svou taktiku a testuje detekční systémy ostrova

Důležitá bude však také obrana vzdušného prostoru. Tchajwanské letectvo kupuje letouny General Dynamics F-16 Fighting Falcon v moderní verzi Block 70/72, a starší na ni nechá modernizovat. Soustředí se i na protivzdušnou obranu, kdy produkuje např. domácí systémy protivzdušné obrany Sky Bow, z nichž nejmodernější verze Sky Bow III má být schopna zasahovat cíle do vzdálenosti až 200 kilometrů, a likvidovat i balistické rakety krátkého a středního doletu. Kromě toho ostrov vyvinul i střely schopné doletět až do Pekingu.

Cvičení tchajwanské armády

Jaké šance Tchaj-wanu dáváte, a může tato eskalace skutečně znamenat vstup USA a konflikt světového rozměru?

Zdroj: TaiwanPlus, Mna
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články