Námořní dědictví druhé světové války: Spojenecké lodě měly být likvidovány japonskou flotilou kamikadze miniponorek

Japonské námořnictvo plánovalo stavbu celkem 760 sebevražedných miniponorek. Do kapitulace bylo však plně zhotoveno pouze 213 plavidel.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

V posledních letech druhé světové války se Japonsko, jež ztratilo drtivou většinu svého námořnictva, ocitlo ve skutečně svízelné situaci. Ostrovní stát totiž přišel o téměř všechny své pilíře námořní obrany, v důsledku čehož zůstal před případnou nepřátelskou invazí prakticky nechráněný. Japonská armáda se proto vrhla do téměř až zoufalého vývoje nových technologií a prostředků, které by zemi poskytly spolehlivou pobřežní obranu.  

Sebevražedná verze miniponorky Typu A

Výsledkem posledního japonského snažení byly přinejmenším originální ponorky. Miniaturní verze podmořských plavidel dostala označení Kairjú. Jednalo se o velmi malá plavidla, ne více než 17 metrů dlouhá a 1,2 metru široká. Jejich nosnost se pohybovala přibližně kolem 19 tun. Při rychlosti 10 km/h dokázala miniponorka urazit na hladině až 830 km, pod hladinou až 70 km. Pod vodou však dosahovala rychlosti pouze 5,5 km/h. 

Miniponorky byly obsluhovány dvoučlennou posádkou a na palubě nesly dvě torpéda. Přičemž torpédomety byly umístěny na zádi a výbušná nálož na přídi. Jak už v té době bylo japonským zvykem, i ponorky Kairjú a jejich posádky měly být vysílány na jednosměrné neboli sebevražedné mise.  

iZdroj fotografie: John Hill / Creative Commons / CC BY-SA

Zamýšlená taktika útoku ponorek sice známá není, lze však předpokládat, že úkolem kamikadze ponorek bylo zaujmout místo jakéhosi předvoje ukrytého v hlubinách, číhajíce na přibližujícího se nepřítele. Nepřátelská plavidla proplouvající kolem japonského pobřeží či stavějící v přístavech byla často zaneprázdněna vykládáním vojáků a vybavení.

Je pravděpodobné, že by posádka nedokázala nečekaný útok zachytit. Navíc by ho tou dobou už ani příliš neočekávala. Na úhybné manévry by pak lodím nezbylo dostatek času a torpédová salva by je poslala ke dnu. Hlavním úkolem těchto miniponorek měla být obrana mateřských japonských ostrovů. Japonci jich do konce války zvládli vyrobit 213 kusů.

Nákladný projekt nicméně světlo světa nikdy nespatřil. Spojené státy americké namísto po námořnictvu a invazi po vodě sáhly po jaderných zbraních, načež Japonsko kapitulovalo dříve, než se flotila kamikadze ponorek vůbec stihla zapojit do boje. Po válce pak byla sebevražedná plavidla předána spojeneckým silám, taktiku sebevražedných ponorek si však žádná země nepřisvojila. 

Jak účinné mohly podle vás japonské miniponorky být?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Posilovač imunity česnek funguje jako antibiotikum, dokonce sníží i cholesterol
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem