Korejské námořní síly by rády získaly speciální mateřská vyloďovací plavidla se čluny pro tajné operace

Mezi Severní a Jižní Koreou neustále panuje napětí. Jižní Korea proto musí být připravena na útok svého souseda. Ten může nasadit početné speciální jednotky.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Speciální síly jihokorejského námořnictva již dlouhou dobu usilují o získání speciální mateřské lodi, respektive lodí, které by jako nosiče rychlých člunů výrazně posílily jejich operační schopnosti. Jejich hlavním úkolem by bylo čelit případnému útoku speciálních jednotek ze Severní Koreje. Jenže plány na výstavbu v poslední době naráží na různé překážky včetně legislativních. Plánovaná loď by navíc nepatřila k nejlevnějším.

Lodě by byly obtížně odhalitelné

Námořnictvo plánuje postavení lodě výše popsané kategorie již někdy od roku 2008. Plavidlo samotné by mělo být obtížně zachytitelné radary, což je perfektní pro skryté operace. Dále může fungovat jako mateřská loď pro menší rychlá útočná plavidla, s nimiž se námořní pěšáci například dostanou na břeh. Zároveň by při bojovém nasazení vlastní výzbrojí podporovala útočné i obranné akce námořních pěšáků pod palbou, což zvýší jejich efektivitu.

JFD Seal Carrier

Zveřejnil(a) High Speed Boat Operations Forum dne Neděle 10. června 2018

Jak takové rychlé mateřské plavidlo s potlačeným radarovým odrazem má vypadat? To nikdo neví, existují pouze jakési náčrty. Předpokládá se, že by se podobalo expediční rychlé transportní lodi třídy Spearhead, která je ve výzbroji amerického námořnictva. Chod zajistí čtyři plynové turbíny, díky nimž bude mít dobrou akceleraci a vysokou rychlost. Náčrty vyloďovacích člunů jsou podobné britským JDF Carrier Seal.

Původní plány předpokládaly, že jihokorejští námořní pěšáci by mohli získat osm mateřských lodí a až šest desítek vyloďovacích člunů. Později byly plány zredukovány na poloviční počet mateřských plavidel a asi 20 vyloďovacích člunů. I tak je odhadovaná cena jejich pořízení vyšší než 1 miliarda dolarů (22 miliard korun). Není proto jasné, zda nakonec tento projekt vůbec dostane zelenou.

Jak by Jižní Korea dokázala čelit severokorejských námořním speciálním jednotkám?

Zdroj: Navalnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky