Zatímco křižník Admirál Nachimov třídy Kirov bude lodí s největší silou na světě, jeho „bratr“ Petr Veliký nejspíše skončí ve šrotu

NÁZOR: Ruské křižníky třídy Kirov jsou unikátní svou velikostí a jaderným pohonem. I přes své stáří jsou v modernizované verzi nebezpečné, ale ani to není vše.

Ruský křižník Petr Veliký i Zdroj fotografie: Суминов Олег (Suminov Oleg) / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské námořnictvo provozuje jedny z největších vojenských lodí na světě, ale jak se ukazuje, velikost není vše. Třeba křižníky s jaderným pohonem třídy Kirov má teoreticky 4, ale 2 z nich jsou již od rozpadu Sovětského svazu mimo službu, potažmo neopravitelné a určené k likvidaci, a jak se zdá, Rusko se bude muset vzdát i třetího takového plavidla, a to konkrétně křižníku Petr Veliký, který vlajkovou lodí Severního loďstva. Nutně potřebuje modernizaci, která je však velmi nákladná, a naopak je ve hře spíše jeho vyřazení.

Rusko si nechá jen jediný křižník

Poslední zprávy o křižníku Petr Veliký naznačují, že se velení ruského námořnictva rozhodlo od jeho dlouho zvažované modernizace upustit a poslat ho do šrotu. Nejspíše se tak stane po modernizaci posledního křižníku třídy Kirov, jímž je Admirál Nachimov – jeho kompletní rekonstrukce by měla být hotová v roce 2024 nebo 2025. Je ale tak drahá, že se u druhé funkční lodě nevyplatí, a navíc jsou tyto křižníky proslulé svými vysokými provozními náklady.

Ruský křižník Petr Veliký (vzadu) doprovázený britským torpédoborcem HMS Dragon iZdroj fotografie: Britské královské námořnictvo / Creative Commons / OGL
Ruský křižník Petr Veliký (vzadu) doprovázený britským torpédoborcem HMS Dragon

Křižník Petr Veliký je v současné době ve službě v Severní flotile. Jde o plavidlo spuštěné na vodu již v roce 1989, a po více než 30 letech je značně zastaralé. Přesto jde o impozantní plavidlo, na světě neexistuje větší bojová loď, tedy mimo letadlové nebo výsadkové. Křižník má na délku 252 metrů a výtlak při plném naložení 28 tisíc tun. Blíží se tak bitevním lodím z první poloviny 20. století. Má ale jaderný reaktor, což mu umožňuje téměř neomezený dosah, který závisí jen na zásobách. Rychlost je pak 32 uzlů a na palubě slouží přes 700 námořníků.

Křižník má různé druhy raket a velká děla

Velikost plavidla přirozeně znamená, že může být i silně vyzbrojené. K jeho hlavním zbraním patří původně sovětské protilodní střely P-700 Granit, disponuje ale také námořní verzí protivzdušného systému S-300, a na kratší vzdálenost ho chrání systém 3K95 Kinžal, což je navalizovaná verze systému Tor. Křižník Petr Veliký disponuje i věží se dvěma děly ráže 130 milimetrů, torpédomety a raketomety, ale i dalšími zbraněmi. Na palubě mohou být také až 3 vrtulníky.

Dvojice výsadkových vznášedel třídy Zubr

Největší výsadkové vznášedlo světa je obdivuhodný kolos: Zubr se nebojí ani min, uveze až 150 tun a je po zuby ozbrojený

V případě modernizace by byla výzbroj i různé systémy včetně radarů kompletně vyměněna; rozsah lze ostatně vidět na plavidle Admirál Nachimov. Ten bude mít 80 buněk pro řízené střely Kalibr nebo protilodní nadzvukové rakety P-800 Oniks, případně hypersonické 3M22 Zircon. Protivzdušná obrana pak bude postavena na navalizovaných verzích moderních systémů S-400 a S-350. Díky tomu se bude jednat o plavidlo s největší palebnou silou na světě; dva takové křižníky jsou ovšem nejspíše nad síly současného ruského námořnictva.

Jaký je pravý důvod sešrotování křižníku Petr Veliký?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články