Největší výsadkové vznášedlo světa je obdivuhodný kolos: Zubr se nebojí ani min, uveze až 150 tun a je po zuby ozbrojený

Výsadková vznášedla Zubr jsou opravdovými kolosy, jsou však velmi komplikovaná. Největší z nich uveze i trojici těžkých tanků nebo 500 vojáků.

Dvojice výsadkových vznášedel třídy Zubr i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Vyloďovací operace patří k těm nejsložitějším, a k jejich provedení námořní pěchota často potřebuje specializovaná vozidla i plavidla. Mezi nejpozoruhodnější se bezesporu řadí vznášedla využívající vzduchového polštáře, aby se mohla pohybovat těsně nad hladinou nebo nad zemí. Umožňuje jim to dosahovat vysokých rychlostí a vyjíždět až na břeh, ale zároveň jde o velmi komplikované stroje, které nemají tak hojné zastoupení. Největším vojenským vznášedlem na světě je původně sovětský stroj Project 1232.2 známý jako Zubr.

Vznášedla Zubr jsou hlavně mimo Rusko

Vznášedla třídy Zubr vznikla v 80. letech 20. století a dnes jsou největšími stroji své třídy. V aktivní službě jich je 10, ale jen 2 provozuje Rusko – zbylé má Čína a Řecko. Po rozpadu SSSR byla přitom vznášedla stavěna nikoliv v Rusku, ale na Ukrajině, která pak své kusy sešrotovala, zatímco Rusko je prodalo zahraničním zájemcům. To navíc již několik let ohlašuje brzké obnovení výroby modernizované verze Zubru, ale není jasné, v jaké fázi nyní projekt je.

Vznášedlo třídy Zubr iZdroj fotografie: Kancelár prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Vznášedlo třídy Zubr na pobřeží

Vznášedla Zubr jsou kolosy o délce 57 a šířce 25,7 metrů, plně naložená uvezou náklad o hmotnosti až 150 tun (tj. třeba tři tanky T-80). Jejich základem je pravoúhlý ponton, který je nadnášen na vzduchovém polštáři a poháněný trojicí vrtulí. Dokáže dosahovat rychlosti až 63 uzlů, běžná cestovní rychlost je ale nižší, a zvládne urazit vzdálenost až 560 km. Osádku plavidla tvoří 31 námořníků, konstrukce stroje je dokáže ochránit i proti zbraním hromadného ničení. A protože se pohybuje nad hladinou, je imunní i proti kontaktním námořním minám.

Trojice tanků nebo 500 vojáků

Hlavní úlohou vznášedla je doprava vojáků a techniky na pobřeží, k čemuž slouží prostor o rozloze 400 metrů čtverečních; opatřený je sklopnou nákladovou rampou. Na palubě mohou být buď 3 tanky o celkové hmotnosti až 150 tun nebo 10 obrněných vozidel a 230 vojáků, ale pokud dopravuje jenom lidi, vejde se jich na palubu až 500. Zubr je schopen vyjet z hladiny na břeh až s pětiprocentním sklonem, případně překonat stěnu vysokou až 1,6 metru, a dopravit tak výsadek z moře přímo na pevninu, což vylodění značně usnadňuje.

Vznášedlo je také silně vyzbrojené, aby dokázalo vyčistit břeh do nepřátel, protože v případné poškození jeho pohonného systému střelbou by mohly být následky fatální. Na jeho palubě jsou 2 zatahovatelné raketomety ráže 140 milimetrů, pro každý má 132 raket, a nechybí ani dvojice rotačních kanonů AK-630 ráže 30 milimetrů použitelných i k obraně proti přilétajícím střelám. Posádka navíc mívá i protiletadlové střely Strela-3. Kromě toho může vznášedlo sloužit i k pokládání min, podle typu jich uveze až 80.

Výsadková vznášedla třídy Zubr

Jak obávaná jsou velká výsadková vznášedla?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články