Letadlovou loď Nimitz za miliardy dolarů odstavila relativní banalita. Zdraví členů posádky je ale důležitější

Letadlové lodi s jaderným pohonem jsou neuvěřitelně složitým systémem. Najít případný problém někdy může být velmi obtížné.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Letadlové lodě třídy Nimitz jsou jádrem námořnictva Spojených států. Ve výzbroji jich je nyní deset. Jde o složitý systém, ve kterém musí vše fungovat, aby byla loď bojeschopná. Ale může stačit maličkost a plavidlo, jehož cena je téměř 10 miliard dolarů (250 miliard Kč), může skončit nefunkční v přístavu. Stalo se to právě nejstaršímu plavidlu letadlové lodi USS Nimitz, banálně vypadající událost by mohla vážně ohrozit její fungování.

Testy měly rozdílné výsledky

Během září totiž testy pitné vody na této lodi potvrdily, že je nejspíše kontaminovaná leteckým palivem. Problém je o to složitější, že někdy palivo při testech ve vodě nalezeno bylo a jindy zase ne. Jeho přítomnost by ale v pitné vodě až pro 5 200 členů posádky lodi mohla být fatální a mohla by vážně ohrozit jejich zdraví. Nimitz je proto v přístavu v San Diegu a je napojen na městský vodovodní systém. Dokud se nepřijde na to, co se stalo, nemůže vyplout.

Loď má tyto problémy již od poloviny září a je nutné přijít na to, jak k události došlo. Místem, kde se mohlo palivo do pitné vody dostat, jsou pravděpodobně balastní nádrže, které pomáhají kontrolovat stabilitu plavidla. Pitná voda a ta znečištěná se tu mohou mísit. Otázkou ale pak zůstává, jak se ropné produkty mohly dostat zpět do vodovodního systému lodi. Každopádně znečištěná voda podle všeho nepoškodila nikomu z posádky zdraví.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Paluba USS Nimitz s dvojicí F-35C, jedním F/A-18F a C-2A

Spuštěn před 50 lety

Nimitz už je velmi staré plavidlo, nejstarší ze své třídy. Na vodu byl spuštěn již v před 50 lety a v roce 1975 byl uveden do služby. Na seznamu amerických letadlových lodí je dalším kandidátem na vyřazení. Předpokládá se, že ze služby začne odcházet v roce 2025. Do té doby ho ale námořnictvo potřebuje funkční, protože nahradit ho má USS John F. Kennedy. Toto plavidlo třídy Gerald R. Ford sice již bylo spuštěno na vodu, ale do služby má být zařazeno až v roce 2024.

I přes své stáří je Nimitz impozantní loď o délce 332,8 metru a výtlaku 100 tisíc tun. Na jeho palubě se nachází letka 90 letounů a vrtulníků a slouží tu až 5 200 lidí. Loď má za svou historii za sebou mnoho známých operaci. Podílela se na neúspěšné snaze o záchranu rukojmích držených na velvyslanectví v Íránu, incidentu v zálivu Sidra, kdy byly sestřeleny dva libyjské letouny, nebo operacích nad Irákem. Loď si zahrála také ve známém filmu Tajemná záře nad Pacifikem.

Jak fatální by mohla být kontaminace pitné vody na velké lodi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články