Obránci Hadího ostrova stáli proti křižníku, který vede Černomořskou flotilu. Rusko má takové lodě hned tři

Jednou z nejsilnějších lodí na moři jsou dnes raketové křižníky. V mnohém nahradily bitevní lodě, jejichž stavba byla drahá a nebyly tak efektivní.

Raketový křižník Moskva i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko do války proti Ukrajině nasadilo i své námořnictvo. Asi nejznámějším příběhem o jeho ukrajinském použití je obsazení malého Hadího ostrova v Černém moři. Když k němu ruské lodi připluly, vyzvaly 13 obránců, aby se vzdali. Ti je velmi vulgárně poslali do patřičných míst. Záznam z jejich konverzace unikl na internet. U ostrova operoval hlídkový člun Vasilij Bykov, ale především vlajková loď Černomořské flotily, raketový křižník Moskva.

Podobnou loď vlastní Ukrajina, ale nedokončenou

Jde o loď třídy Slava, které má ruské námořnictvo celkem tři. Jednu, ale nikdy nedokončenou, má ukrajinské námořnictvo. Nebo možná mělo, protože není vyloučené, že doky ve městě Mykolajiv již mohou být v rukou ruských vojsk. V okolí se totiž několik dní intenzivně bojuje. Moskva je první lodí této třídy, v minulosti se jmenovala Slava, ale po rozpadu SSSR byla v roce 1995 přejmenována.

iZdroj fotografie: George Chernilevsky / Public Domain
Záď raketového křižníku Moskva

Loď byla na vodu spuštěna v roce 1979, o tři roky později pak vstoupila do služby. Plavidla této třídy Sovětský svaz stavěl jako levnější variantu křižníků s jaderným pohonem třídy Kirov. Měl v plánu jich postavit až 10, ale nakonec byly dokončeny jen tři. Slava v sovětském námořnictvu sloužila do roku 1990, kdy zamířila na generální opravu a modernizaci do Mykolajiva. Zde byla až do roku 2000, kdy znovu vyplula již jako Moskva.

Plný výtlak křižníků Slava je 12 490 tun. Jsou přes 186 metrů dlouhé a skoro 21 metrů široké. Mají konvenční pohon a jsou schopny dosahovat rychlosti až 32 uzlů. Jejich dosah je více něž 5,5 tisíce kilometrů. Na palubě plavidla slouží posádka kolem 500 námořníků, údaje o skutečném počtu členů posádky se mírně liší.

Silná raketová výzbroj

Křižníky byly stavěny primárně jako nosiče sovětských protilodních raket P-500 Bazalt. Jde o nadzvukové střely o rychlosti Mach 3 s doletem 550 kilometrů. Na palubě lodi jich je umístěno 16. Střely byly později modernizovány na verzi P-1000 Vulkan, které jsou s největší pravděpodobností i na Moskvě a mají dolet až 700 km. Od P-500 se liší nahrazením ocelových částí konstrukce střely titanovými. Střely se vypalují v salvě po čtyřech, aby byl zajištěn jejich průnik k zaměřenému cíli s co největší pravděpodobností.

Jedna z odpálených střel přitom funguje nejdříve jako průzkumník pro přesnou identifikaci cíle a letí ve výšce cca 5–7 kilometrů. Automaticky předává informace o cíli dalším spoluletícím střelám, které letí k cíli ve výšce 2–3 km. Jakmile je průzkumníkem cíl přesně identifikován, střely přejdou do pasivního módu, elektronicky „zmlknou“, klesnou do výšky cca 10–40 m nad hladinu, a v této výšce pokračují k cíli.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Protilodní rakety P-500 Bazalt

Silná je i protiletadlová obrana lodi. Její základ tvoří 64 raket S-300F. Jde o navalizovanou verzi sovětského či ruského protiletadlového systému S-300. Ty mají být schopny zasahovat cíle do vzdálenosti až 90 kilometrů a výšky 25 kilometrů. Rychlost střel je Mach 4. Kromě toho má loď i 40 protiletadlových raket krátkého dosahu odvozených od systému OSA-M.

Křižník dále disponuje dvojitou dělovou věží s automatickými děly ráže 130 milimetrů. Ta dokážou svůj cíl zasypat až 40 střelami za minutu. Dále má šest AK-630, což jsou rotační kanony ráže 30 milimetrů s radarem, které slouží jako blízká ochrana proti blížícím se střelám. Loď má i protiponorkové minomety a 10 torpédometů. Do její výbavy patří i vrtulník Ka-25 nebo Ka-27.

Zázemí summitu prezidentů

Křižník ještě jako Slava zažil i jednu významnou mezinárodní událost, konkrétně setkání vůdců SSSR a USA Michaila Gorbačova a George Bushe na Maltě v prosinci 1989. Tehdy sloužil jako zázemí sovětské delegace. V roce 2003 pak křižník s dalšími loděmi cvičil v Indickém oceánu.

O pět let později se v Černém moři podílel na akcích proti Gruzii, na kterou Rusko zaútočilo pod záminkou ochrany ruskojazyčné populace. V roce 2014 se při okupaci Krymu loď podílela na blokování ukrajinské flotily. V dalších letech se opakovaně mluvilo o její modernizaci, ale ta prozatím neproběhla. Nyní se podílí na válečných akcích proti Ukrajině.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Vlajka ruského námořnictva s řádem Nachimova na křižníku Moskva

Původní zprávy naznačovaly, že ruské námořnictvo ukrajinské obránce Hadího ostrova v boji o ostrov zabilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce prohlásil, že jim bude uděleno ocenění Hrdina Ukrajiny. Poslední informace ale upřesňují, že členové pohraniční stráže byli Rusy zajati. To mělo potvrdit i ukrajinské námořnictvo.

Třináct odhodlaných obránců proti útočící přesile a obrovské vojenské lodi. Lidem znalým historie to ihned připomene hrdinský odpor polských vojáků na Westerplatte v září 1939 proti útočícím Němcům z bitevní lodi Schleswig-Holstein. Vzdorovali sedm dní.

Jak se museli cítit ukrajinští vojáci stojící proti křižníku Moskva?

Zdroj: Naval Technology

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky