Neuvěřitelný oceánský balet. Obří letadlová loď amerického námořnictva není nějaký neohrabaný kolos

Provádět prudké manévry bylo v minulosti pro plavidla důležité, protože se mohla vyhnout palbě a torpédům. Ale ani v současnosti tuto schopnost neztratila.

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických / Public Domain
                   

To, aby nějaké plavidlo velkých rozměrů na moři zatočilo a dramaticky změnilo směr, není logicky jednoduché. Podle zažité představy na to musí potřebovat doslova obrovský prostor. Ne vždy to však musí být pravdou. Důkazem může být americká letadlová loď třídy Nimitz, USS Abraham Lincoln, která veřejně předvedla, čeho jsou tato plavidla vlastně schopna. Nad záběry, jež jsou k dispozici veřejnosti, se doslova tají dech.

Extrémní manévry při zatěžkávací zkoušce

Letadlová loď USS Abraham Lincoln má jaderný pohon. Na vodu byla spuštěna v roce 1988 a po 25 letech provozu musela v roce 2013 na opravu a výměnu palivových článků svého jaderného reaktoru. V roce 2017 byly práce hotovy, ale plavidlo muselo projít zatěžkávacími zkouškami, než mohlo být znovu povoláno do služby. Jedním z testů bylo dosažení maximální rychlosti a provedení velmi prudkých manévrů na hranici toho, čeho je plavidlo schopno. Něco takového se samozřejmě běžně neprovádí.

Aby bylo jasné, co to znamená, je třeba si nejprve uvědomit rozměry letadlové lodě třídy Nimitz. Je totiž 332,8 metru dlouhá a 76,8 metru široká. Jen pro představu, sedmipatrový panelový dům má i s přízemím výšku zhruba 25 metrů. Výtlak takové lodi je přes 104 tisíc tun. Přesto se dokáže pohybovat rychlostí přes 30 uzlů, což je zhruba 56 kilometrů v hodině. Při dosažení maximální rychlosti se tedy pohybuje rychleji, než se smí osobní automobil pohybovat ve městě.

Letadlo při naklonění nespadne

Záběry jasně ukazují, že když to taková loď rozjede, její příď doslova proráží vodu a za ní zůstává čára zpěněné vody. Při maximálním natočení kormidla se loď zprudka nakloní na bok. Na záběrech není vidět, zda se na vrchní palubě nacházeli lidé, nejspíše se něčeho přidržují ve více bezpečnějších částech lodi. Ale je zde zaparkováno jedno letadlo, podle všeho F/A-18 Super Hornet, a některé obslužné stroje.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
USS Abraham Lincoln

Ačkoli plavidlo běžně takové manévry neprovádí, neznamená to, že je nepotřebuje ovládat. Jsou však určeny ke krizovým situacím, například kdyby se loď musela vyhnout nějaké nečekané překážce. Teoreticky by manévry šly využívat i v případě útoku na loď torpédem nebo protilodní střelou, i když ty jsou dnes naváděné a efekt je pravděpodobně mnohem menší než v minulosti, kdy bylo možné se neřízenému torpédu vyhnout. Ale ve spojení s obranou a klamnými cíli to nějaký vliv mít samozřejmě může.

V současné době je USS Abraham Lincoln v plné službě. V roce 2022 byl v Japonsku a účastnil se i velkého cvičení RIMPAC. Z jeho paluby startuje 90 letadel a vrtulníků, jako jsou stroje F/A-18 Super Hornet, F-35C Lightning II, E-2D Hawkeye, CMV-22B Osprey a MH-60 Seahawk. Zajímavostí je, že v kapitánské hodnosti působí od srpna 2021 Amy Bauernschmidtová, první žena v hodnosti kapitána letadlové lodě amerického námořnictva.

K čemu ještě mohou letadlové lodi sloužit prudké manévry?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články