MIM-104 Patriot na lodi jako superzbraň, která zničí i hypersonické střely, může být na 110 plavidlech Ameriky i spojenců

Systém Patriot běžně odpaluje střely z pozemních platforem, ale jeho výrobce ho upravil tak, aby mohl být osazován i na lodě. Má být přitom ještě lepší.

Odpálení střely PAC-3 MSE z torpédoborce USS Farragut i Zdroj fotografie: Lockheed Martin
                   

Americké námořnictvo i pozemní síly užívají k zajištění protiraketové obrany systémy postavené na odlišných střelách – zatímco na lodích je systém Aegis a střely jako SM-2, SM-3 a SM-6, na souši se vojáci spoléhají hlavně na slavný MIM-104 Patriot. Jeho výrobce však upravil nejnovější verzi střel tak, aby je bylo možné používat i na lodích, což dává americkému námořnictvu v oblasti protiraketové obrany zcela nové možnosti.

Systém Patriot zvládá i hypersonické rakety

Americký systém MIM-104 Patriot je velmi známou zbraní, už v 90. letech 20. století byl nasazen ve válce v Perském zálivu, konkrétně v Iráku proti střelám Scud, ale nejznámější je jeho současné působení na Ukrajině. Právě tam si dokázal poradit s ruskými řízenými střelami a sestřelil i hypersonické balistické rakety Ch-47M2 Kinžal označované za nesestřelitelné. Jeho rakety jsou tak v praxi prověřené i proti těm nejmodernějším zbraním, pročež je chce výrobce Lockheed Martin dostat i do oblasti námořnictva nebo pobřežní ochrany.

Odpálení střely PAC-3 MSE ze systému MIM-104 Patriot iZdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
Odpálení střely PAC-3 MSE ze systému MIM-104 Patriot

Americké námořnictvo používá aktuálně systém Aegis umístěný na křižnících a torpédoborcích, ale na lodích ho mají i někteří spojenci – třeba Japonsko, Jižní Korea, Norsko a další; nově přitom existuje i verze umisťovaná na pobřeží. Aegis je postavený na radaru AN/SPY-1 a střelách odpalovaných ze standardního vertikálního odpalovacího systému Mark 41. Odpalovány jsou z něj střely jako jsou SM-3 a SM-6, které jsou pak k cíli naváděny výše zmíněným radarem.

Střely lze odpálit z lodě a navést lodním radarem

Lockheed Martin modifikoval nejnovější střely do systému Patriot PAC-3 MSE tak, že jsou schopné komunikovat s námořním radarem systému Aegis prostřednictvím upraveného datalinku. Od roku 2022 je navíc lze umístit i do lodního odpalovače Mark 41, což znamená, že jdou rázem používat na více než 110 lodích námořnictva amerického, ale i na lodích spojenců, a také v novém pobřežním systému Aegis Ashore, který je třeba v Polsku.

Střely PAC-3 MSE jsou určené k zachycení a zničení přilétajících balistických střel, řízených střel a letadel. Kromě navádění radarem z pozemních základen nebo plavidel mají aktivní radarové navádění, což zvyšuje šanci na zasažení cíle. Zasahovat mají cíle do výšky 36 km a vzdálenosti až 100 km, v případě balistických raket do 30 km. Přesné specifikace střel jsou tajné, ale měly by být velmi obratné, aby dokázaly přímým zásahem zničit manévrující cíle.

Jak hodnotíte systém Patriot na lodích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články