Ruská ponorka Arktur bude radikální změnou. Balistické rakety dopraví kamkoliv na světě a díky „neviditelnosti“ unikne leckteré obraně

Jednou z nejmodernějších složek ruských ozbrojených sil je ponorkové loďstvo, do něhož země dlouhodobě významně investuje a plánuje i modernější systémy.

Ponorka třídy Borej Alexander Něvsky i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

I když se v minulosti ruské ozbrojené síly potýkaly s nedostatkem peněz, na jednu oblast bylo prostředků vždy relativně dost. Jde o ponorkové loďstvo, a to ruské patří bezpochyby mezi nejsilnější na světě. V uplynulých letech se také podařilo konstruktérům omezit některé nedostatky, např. výrazný hluk, což v minulosti limitovalo plavidla sovětských konstrukcí. Existují i plány na modernější alternativy, a jednou z nich je třída ponorek nazývaná Arktur.

Nová ponorka nesoucí jaderné zbraně

Ponorka Arktur by měla být ruským budoucím nosičem strategických zbraní, uvádí Tass, a podle všeho jsou tím myšleny balistické rakety s jadernými hlavicemi, případně by mohla být vyzbrojena řízenými střelami, což je jedna ze součástí jaderné triády Ruska. Takové rakety by tedy mohla dopravit a odpálit kdekoliv na planetě a teoreticky tak zasáhnout jakýkoliv cíl. V současné době staví Rusko pro tuto úlohu ponorky třídy Borej, jichž má v aktivní službě 7, a další jsou ve výstavbě. Třída Arktur by pak mohla být ve službě kolem roku 2037.

Asi první, co na ponorce zaujme (nutno podotknout, že Rusko představilo jen její model), jsou tvary. NavalNews uvádí, že má šikmý vnější trup se zkosenými stranami a prolnutými liniemi, a v některých oblastech trupu připomíná i letadlo s prvky stealth. Tvar trupu i velmi aerodynamické pojetí velitelské věže má podle všeho za cíl minimalizovat vydávaný hluk, a možná i odklánět sonarové paprsky. Ponorka by přitom měla operovat v arktických oblastech.

Arktur by mohla mít velice tichý pohon

Z modelu není poznat, jaký by měla mít ponorka přesně pohon, i když je pochopitelné, že by byl zdrojem energie jaderný reaktor, protože má nahradit jaderná plavidla Borej. Twz se domnívá, že by do pohonu proudila voda čtyřmi samostatnými kanály na obou stranách zádi, a pak byla vytláčena skrz sekci trysek vzadu. To by nejspíše mělo zajišťovat tichý a rychlý chod. Ponorka Arktur by mohla být asi 170 metrů dlouhá a její výtlak by se mohl pohybovat kolem 24 tisíc tun. Měla by mít 12 raketových sil a místo pro vyspělý podvodní dron/y.

Americká CIA lovila havarovanou sovětskou ponorku, která v sobě skrývala mnohá tajemství. O financování výlovu se postaral známý miliardář

Z modelu se dá velice těžko odhadnout, jaké by mohla mít ponorka vlastnosti, i když teoreticky by vůbec nemusely být špatné. Rusko je ale známé tím, že často předvádí různé modely zbraní a básní o jejich schopnostech, zatímco následná realita bývá jiná. A stejně tak se stává, že modely představí, ale nikdy se nedostanou do fáze realizace. U ponorek Arktur tak bude nejspíše nejvíce záležet na stavu ruské ekonomiky a dostatečném množství peněz, protože konstrukce nových jaderných ponorek bývá velmi, opravdu velmi drahá.

Koncept ponorky Arktur

Jaké schopnosti by mohla mít ponorka Arktur?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články