Nejmodernější útočná ponorka světa je 2krát silnější než předchůdci, Virginia Block V tím má nad nepřítelem obrovskou výhodu

Americké námořnictvo se snaží udržovat své ponorky na nejlepší úrovni již dlouhá desetiletí. Nová verze plavidel třídy Virginia má mít dosud nevídané schopnosti.

Útočná ponorka USS Virginia i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Jednou z nejsilnějších zbraní současných vojenských velmocí jsou jaderné ponorky, a to jak útočné, tak balistické. I původně útočná plavidla určená především k ničení lodí a ponorek nepřítele však dostávají v posledních letech možnost odpalovat řízené střely – stávají se z nich tak ještě smrtelnější zabijáci, ale na druhou stranu velikost plavidla limituje počet nesených střel. Vše má nicméně změnit nová modifikace amerických útočných ponorek třídy Virginia.

Nová verze ponorky Virginia bude jiná

Zmíněná plavidla nejsou žádnou novinkou, i když jsou považována za nejmodernější útočné ponorky na planetě. Stavba vůbec první začala již v roce 1999, a do služby vstoupila o 5 let později. Americké námořnictvo však nyní připravuje novou verzi označovanou jako Block V. První ponese jméno USS Arizona po bitevní lodi zničené při japonském útoku na Pearl Harbor, a bude úplně jiná než dosud více jak 20 postavených nebo budovaných ponorek této třídy.

Rozdíl má být především v oblasti výzbroje, revoluční novinkou bude modul s víceúčelovými odpalovacími trubicemi Virginia Payload Module (známější pod zkratkou VPM). Běžná ponorka třídy Virginia je dnes vyzbrojena 12 trubicemi VLS, a v každé je po jedné střele BGM-109 Tomahawk. Dále má ponorka 4 torpédomety schopné odpalovat torpéda nebo protilodní střely UGM-84 Harpoon. Celkem může na palubě nést 25 torpéd nebo střel a jejich kombinací.

Nově přidaný modul VPM se skládá ze 4 odpalovacích trubic, přičemž je v každé umístěno 7 střel Tomahawk, takže je síla plavidla znatelně zvýšena. Namísto 12 střelami najednou disponuje 40. Střely Tomahawk jsou podzvukové, ale obtížně zachytitelné, a známé jsou i schopností přesně zasahovat cíle. Nejnovější verze disponují doletem přes 1 600 km, a zároveň schopností útočit nejen na pozemní, ale také námořní cíle, což z nich dělá velmi univerzální zbraň.

Ve výsledku by tak měla být ponorka Block V skoro 2násobně silnější než současné. Třeba její ruský protějšek, ponorka třídy Yasen, pak nese 32 (8 × 4) protilodních střel P-800 Oniks s plochou dráhou letu, nebo stejný počet protilodních, protiponorkových a pozemních útočných střel Kalibr (případně jejich kombinaci), a vybavena je také 10 torpédomety s těžkými torpédy Futlyar (UGST-M). Jedná se tedy o něco slabší i méně početnou výzbroj.

PonorkaTorpédo / UGM-84
Harpoon
Raketa
Tomahawk
Celkem
projektilů
třída Virginia251237
třída Virginia Block V254065
V případě střel Tomahawk jde o více než 3,3násobné navýšení (o cca 76 %)

Ponorky třídy Virginia jsou velmi tiché

Zmíněná plavidla jsou běžně dlouhá 115 metrů, ponorka verze Block V má mít ale délku 140 metrů a výtlak 10 200 tun. Stejně jako menší předchozí verze má potom disponovat velmi tichým chodem, nepřítel ji tedy může zachytit jen velmi obtížně, a sama má ke všemu velmi pokročilé detekční přístroje a vlečný sonar. Její rychlost je minimálně 25 uzlů, ale není vyloučeno, že bude vyšší. Starší (tedy současné) ponorky se zvládají potopit do hloubky 240 metrů, některé verze pak do 610, a Block V by měl zvládnout až kilometr.

Plavidlo se také vyznačuje vysokou míru automatizace, jeho posádku tak tvoří jenom 135 námořníků. Americké námořnictvo počítá s tím, že bude ponorky třídy Virginia nakupovat nejméně do roku 2043, a ve službě mají být do roku 2060. Plavidel verze Block V pak bude minimálně 10, a další minimálně 3 plavidla třídy Virginia má dostat australské námořnictvo, které má opci na další 2. Zatím ale není jasné, jakou verzi vlastně obdrží.

Jak nebezpečné budou ponorky s vysokým počtem střel Tomahawk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články