Poptávka po modernějších zbraňových systémech stále roste: Norská firma Kongsberg představila nové protilodní rakety StrikeMaster

StrikeMaster je součástí australského vládního projektu LAND 4100 Phase 2. Jedná se o sofistikovaný systém vyvinutý dle požadavků australského námořnictva.

i Zdroj fotografie: Uživatel Niaki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Již v minulém roce zaznamenaly zbrojařské společnosti výrazný nárůst v poptávce po nových zbraňových systémech, a to nejen po těžké vojenské technice, nýbrž i po lehkých moderních raketách, které by se daly využít například během obojživelných operací. Modernější protilodní rakety poptávalo již nějakou dobu i americké a australské námořnictvo. Právě námořnictva přistupují v posledních letech k taktice odpalování protilodních střel z pozemních příbřežních platforem. Norská firma Kongsberg tak nedávno odhalila nový pozemní protilodní komplet StrikeMaster. 

Americké námořnictvo poptává nové rakety

Generálmajor Tracy King, vedoucí pracovník ředitelství expedičního boje amerického námořnictva, sdělil v lednu 2021 novinářům, že by chtěl umístit protilodní střely také na výsadková plavidla třídy San Antonio. Ovšem nikoliv proto, aby z nich udělal útočné lodě. Nýbrž proto, že podobná transportní plavidla, jež zastávají v rámci výsadkových operací podpůrnou roli a převážejí zbraně námořní pěchoty, samy o sobě nedisponují dostatečnou palebnou silou. V první řadě mělo tedy jít spíše o jakýsi zabezpečovací prvek. 

Zveřejnil(a) Voice of America dne Pondělí 23. května 2022

King tehdy rovněž uvedl, že námořnictvo bude jednat se společností Kongsberg a s partnerskou společností Raytheon Technologies, které stojí za vývojem protilodních střel (Naval Strike Missile – NSM). Cílem jednání mělo být navýšení výrobních kapacit a urychlení dodávek, aby se NSM mohly dostat do výbavy nejen námořních výsadkových plavidel, ale také menších hladinových válečných lodí. Společnost Kongsberg však všechny obavy z možného zdržení dodávek obratem vyvrátila.

A přislíbila, že oba zbraňové podniky jsou připravené držet s navyšující se poptávkou krok. Momentálně stále není tak úplně jasné, jak rychle plánuje postupovat americká námořní pěchota při nákupu nových protilodních systémů, u kterých požaduje zejména větší dolet. V rámci rozpočtu na fiskální rok 2022 zadalo také americké námořnictvo poptávku na celkem 29 protilodních systémů. Přičemž v seznamu nefinancovaných požadavků žádalo dalších 35 kusů.

Nový příbřežní vysoce mobilní protilodní raketový systém

Ředitel Kongsbergu poukázal na skutečnost, že zvýšenou poptávku po moderních zbraňových systémech zaznamenala firma nejen ze strany USA, ale také od zahraničních armád. Významnou dohodu uzavřela firma například s australským námořnictvem. A rovněž potvrdil, že společnost plánuje během několika příštích let rozšířit výrobu o další výrobní linku. 

Ve světle nedávných událostí na Ukrajině a s nimi souvisejícím zahlcení zbrojních společností objednávkami však není úplně jisté, zda bude společnost Kongsberg skutečně schopna svému slovu dostát a požadované kapacity včas rozšířit, aby v požadovaných termínech své kontrahenty uspokojila.  

Aktuálně nejžádanějším „zbožím” firmy Kongsberg jsou její nové protilodní raketové systémy. Výhodou protilodních střel obecně je zejména jejich flexibilita. Lze je odpalovat z různých platforem a zasahovat cíle jak na moři, tak i na souši. Konstrukce samotné střely a z ní vycházející poměrně vysoký poměr tahu k hmotnosti navíc protilodním střelám poskytuje mimořádně dobrou manévrovatelnost.

Moderní střely jsou rovněž vybaveny systémem automatického rozpoznání cíle (ATR). Ten zajišťuje detekci, rozpoznání a následně i samotný zásah určených pozemních a mořských cílů. A právě v tomto oboru je vývoj firmy Kongsberg dnes na světové špičce.

Systém by se na trhu mohl objevit ještě letos

V rámci mezinárodní námořní výstavy Indo-Pacific 2022, která se uskutečnila ve dnech 10. až 12. května v australském městě Sydney, představila společnost Kongsberg novou verzi svých mobilních systémů pobřežní protilodní obrany. Pokrokový systém, jenž dostal název StrikeMaster, se skládá ze dvou protilodních střel Kongsberg NSM namontovaných na platformě obrněného vozidla Bushmaster s pohonem všech kol.

Jde o pancéřovaný pick-up, v Austrálii známý jako Bushmaster „Ute” od firmy Thales Australia. Raketové odpalovací kontejnery a střely jsou shodné s verzí, která se instaluje přímo na plavidla Hobart a Anzac, a dodávané centrum pro řízení palby by v případě varianty StrikeMaster prodělalo pouze úpravu software. Jako volitelný komponent nabízí Kongsberg integraci radaru australské společnosti CEA technologies.  

StrikeMaster je součástí vládního projektu LAND 4100 Phase 2 a jedná se o sofistikovaný nízkonákladový raketový komplet, vyvinutý podle nejnovějších požadavků australské armády. Australské zdroje uvádí, že vzhledem k vysoké poptávce po protilodních střelách odpalovaných z pozemních platforem plánuje norská společnost zahájit rozsáhlou sériovou výrobu nového kompletu co možná nejdříve.

Na světovém trhu by se tak systém mohl objevit ještě tento rok. Zda se však plán dodávek pro Austrálii opravdu podaří dodržet, není vzhledem k událostem v evropském východním bloku ani zdaleka jisté. Relativně levný, dostupný, vysoce mobilní osvědčený a účinný systém protilodní příbřežní obrany? Zájemci u Kongsbergu, jak se říká, stojí ve frontě.

Jak účinné jsou podle vás protilodní střely ve srovnání s jinými raketovými systémy?

Zdroj: ArmyRecognition, DefenceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články