Ruská Černomořská flotila je zranitelná i v samém nitru, dron může napadnout její lodě kdykoliv a minimálně je na měsíce poškodit

I jediný dron, který proklouzne ruskou obranou, může napáchat obrovské škody. V bezpečí nejsou ani lodě, které jsou jinak mimo dosah ukrajinských střel.

Ruská fregata Ladny v Černomořské flotile i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruské námořnictvo bylo na začátku konfliktu s Ukrajinou přesvědčené, že má v Černém moři jednoznačnou převahu, a tedy ho nemůže nic ohrozit. Následně si dovolilo s plavidly operovat i blízko ukrajinských břehů, ovšem po potopení křižníku Moskva v dubnu 2022 muselo lodě stáhnout mimo dostřel, a velmi často je nyní drží v přístavech. Ale ukazuje se, že ani tam nejsou plavidla v absolutním bezpečí, najevo to dávají ukrajinské útoky především pomocí dronů.

Ruské lodě k ukrajinskému pobřeží nemohou

Největší nebezpečí představují pro ruská plavidla protilodní systémy umístěné na pobřeží. Prvním z nich je ukrajinský R-360 Neptun, kdy právě jeho dvě střely potopily křižník Moskva. Dosah přitom mají až 280 km. Ukrajina ale dostala i protilodní zbraně od Západních spojenců, např. střely RGM-84 Harpoon s dostřelem přes 200 kilometrů (záleží na verzi). V podstatě to znamená, že přiblížit se k pobřeží je pro ruské lodě sebevražda. A je třeba připomenout i výsadkovou loď Saratov potopenou střelou OTR-21 Točka v Berďansku.

Ukrajina může ale rovněž útočit na ruské lodě za pomoci bezpilotních plavidel. Její konstruktéři vyvinuli na hladině plovoucí drony s velmi nízkou siluetou, díky níž jsou také nejspíše velmi obtížně zachytitelné radary. S jejich pomocí Ukrajinci 29. října 2022 zaútočili na lodě v Sevastopolu, při němž kombinovali i drony letecké. Přesné výsledky akce nejsou známy, ale poškození utrpěla nejspíše 3 ruská plavidla, a to včetně vlajkové lodi Armirál Makarv. Federace se pak dle všeho poučila a přístavy uzavírá tak, aby drony nedokázaly proplout.

Největší hrozba přichází ze vzduchu

Další (a vskutku oblíbenou) z možností Ukrajinců je útočit na lodě pomocí leteckých dronů. Prvním způsobem je využití ozbrojených dronů jako Bayraktar TB2, které jsou však vybaveny jenom malými pumami, s nimiž je možné lodě maximálně poškodit. Vojenské plavidla vyzbrojená protivzdušnou obranou mohu navíc Bayraktar sestřelit. Drony už ale takto poškodily několik menších ruských plavidel, a to hlavně při střetech kolem Hadího ostrova.

Ukrajina každopádně nasazuje nad přístavy raději drony sebevražedné. Na lodě v Sevastopolu například 24. dubna 2023 útočila dvojice dronů, ale zdá se, že obranou nepronikla; o 5 dní později už ale útok dronu zapálil skladiště pohonných hmot u Sevastopolu, údajně šlo o PHM i pro námořnictvo. Jaké přesně drony k tomu Ukrajinci používají, není jasné, ale pravděpodobně unesou jen několik desátek kilogramů výbušnin. Zásah přitom loď asi nepotopí a Rusové ke všemu většinu sestřelí; i jediný však může vyřadit loď na měsíce.

Útok dronů na lodě v Sevastopolu

Jakými drony může Ukrajina útočit na ruské lodě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články