Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Ukrajina dokáže své pobřeží ubránit díky vlastním protilodním střelám Neptun, ale má i systémy ze zahraničí. Ruské lodě se jim nemohou bránit.

Ukrajinská střela Neptun i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny
                   

Větší ruské lodě se od potopení křižníku Moskva v dubnu 2022 neodvažují přiblížit k pobřeží Ukrajiny. Velení totiž ví, že tam na ně čeká nebezpečí v podobě řady účinných protilodních zbraní. Kyjev dostal od svých spojenců například AGM-84 Harpoon, ale především disponuje vlastím systémem R-360 Neptun. Právě dvojice jejich střel má na svědomí křižník Moskva, a v lednu 2023 poslaly ke dnu i malé plavidlo na Dněpru.

Střela Neptun zničila loď mířící na ostrov

Podle dostupných informací zasáhla tehdy raketa malé civilní plavidlo využívané ruskými vojáky, kteří ho údajně měli pro své účely někde zabavit. V době zničení mířila loď na jeden z Potěmkinových ostrovů na Dněpru, který se nachází nedaleko ústí Dněpru do Černého moře jižně od Chersonu, z něhož se ruská armáda stáhla. Ukrajinská armáda k incidentu uvedla, že zde není ochotna nechat ruské síly operovat.

R-360 Neptun iZdroj fotografie: Kancelář ukrajinského prezidenta / Creative Commons / CC BY
Odpal rakety R-360 Neptun

Střely Neptun jsou ale určeny hlavně proti vojenským lodím menší a střední velikosti. Jde o systém, s jehož intenzivním vývojem Ukrajina začala po anexi Krymu v roce 2014, protože přišla o většinu svého námořnictva a potřebovala se nějak proti ruské přesile bránit. Je postaven na designu sovětské protilodní střely Ch-35, ale oproti ní má značná vylepšení.

Rusové možná systém Neptun sabotovali

Ještě jako testovací se první střely dostaly do výzbroje ukrajinských sil v roce 2022, tedy těsně přes ruskou invazí. V prvních týdnech se však měly potýkat s potížemi, a to pravděpodobně způsobenými ruskou diverzí. Odstranit se je podařilo celkem rychle, proto také střelám Neptun padl za oběť už v dubnu téhož roku křižník Moskva. Ukrajinské straně tehdy mělo velmi pomoci počasí, ale i bezstarostnost ruských námořníků.

Rakety využívané do systému Neptun jsou přes 5 metrů dlouhé a mají hmotnost 870 kilogramů; z toho 150 kg připadá na bojovou hlavici. Jejich dolet vychází až na 280 kilometrů a pohybují se podzvukovou rychlostí 900 kilometrů v hodině. V závěreční fázi letí těsně nad vodní hladinou, aby je bylo obtížné odhalit a zničit. Odpalovače střel jsou nově umístěné na českých nákladních vozech Tatra T815-7.

Jak by mohlo Rusko bojovat proti střelám Neptun?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články