Ruská Černomořská flotila je zranitelná i v samém nitru, dron může napadnout její lodě kdykoliv a minimálně je na měsíce poškodit

I jediný dron, který proklouzne ruskou obranou, může napáchat obrovské škody. V bezpečí nejsou ani lodě, které jsou jinak mimo dosah ukrajinských střel.

Ruská fregata Ladny v Černomořské flotile i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruské námořnictvo bylo na začátku konfliktu s Ukrajinou přesvědčené, že má v Černém moři jednoznačnou převahu, a tedy ho nemůže nic ohrozit. Následně si dovolilo s plavidly operovat i blízko ukrajinských břehů, ovšem po potopení křižníku Moskva v dubnu 2022 muselo lodě stáhnout mimo dostřel, a velmi často je nyní drží v přístavech. Ale ukazuje se, že ani tam nejsou plavidla v absolutním bezpečí, najevo to dávají ukrajinské útoky především pomocí dronů.

Ruské lodě k ukrajinskému pobřeží nemohou

Největší nebezpečí představují pro ruská plavidla protilodní systémy umístěné na pobřeží. Prvním z nich je ukrajinský R-360 Neptun, kdy právě jeho dvě střely potopily křižník Moskva. Dosah přitom mají až 280 km. Ukrajina ale dostala i protilodní zbraně od Západních spojenců, např. střely RGM-84 Harpoon s dostřelem přes 200 kilometrů (záleží na verzi). V podstatě to znamená, že přiblížit se k pobřeží je pro ruské lodě sebevražda. A je třeba připomenout i výsadkovou loď Saratov potopenou střelou OTR-21 Točka v Berďansku.

Ukrajina může ale rovněž útočit na ruské lodě za pomoci bezpilotních plavidel. Její konstruktéři vyvinuli na hladině plovoucí drony s velmi nízkou siluetou, díky níž jsou také nejspíše velmi obtížně zachytitelné radary. S jejich pomocí Ukrajinci 29. října 2022 zaútočili na lodě v Sevastopolu, při němž kombinovali i drony letecké. Přesné výsledky akce nejsou známy, ale poškození utrpěla nejspíše 3 ruská plavidla, a to včetně vlajkové lodi Armirál Makarv. Federace se pak dle všeho poučila a přístavy uzavírá tak, aby drony nedokázaly proplout.

Největší hrozba přichází ze vzduchu

Další (a vskutku oblíbenou) z možností Ukrajinců je útočit na lodě pomocí leteckých dronů. Prvním způsobem je využití ozbrojených dronů jako Bayraktar TB2, které jsou však vybaveny jenom malými pumami, s nimiž je možné lodě maximálně poškodit. Vojenské plavidla vyzbrojená protivzdušnou obranou mohu navíc Bayraktar sestřelit. Drony už ale takto poškodily několik menších ruských plavidel, a to hlavně při střetech kolem Hadího ostrova.

Ukrajina každopádně nasazuje nad přístavy raději drony sebevražedné. Na lodě v Sevastopolu například 24. dubna 2023 útočila dvojice dronů, ale zdá se, že obranou nepronikla; o 5 dní později už ale útok dronu zapálil skladiště pohonných hmot u Sevastopolu, údajně šlo o PHM i pro námořnictvo. Jaké přesně drony k tomu Ukrajinci používají, není jasné, ale pravděpodobně unesou jen několik desátek kilogramů výbušnin. Zásah přitom loď asi nepotopí a Rusové ke všemu většinu sestřelí; i jediný však může vyřadit loď na měsíce.

Útok dronů na lodě v Sevastopolu

Jakými drony může Ukrajina útočit na ruské lodě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru