Studená válka se může opakovat: ruské ponorky u amerických břehů jsou reálné, pohybovat se mohou téměř nepozorovaně po celém světě

Rusko už investovalo do ponorek nemalé prostředky a povedlo se mu vyvinout i některá velmi sofistikovaná plavidla na úrovni Západních ponorek. Pohybovat se mohou všude.

Ponorka třídy Borej i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Jednou z oblastí, do níž tradičně Rusko dávalo a stále dává nemalou část svého vojenského rozpočtu, je ponorová flotila. Ačkoliv ji z části stále tvoří plavidla ze sovětské éry, případně vychází ze sovětských konstrukcí, u moderních ponorek se mnohé zlepšilo. Čehož zřejmě federace využívá, neboť dle některých zpravodajských informací je aktivita rusých ponorek v posledních měsících o něco vyšší. Průběžně se mají pohybovat ve vícero mořích a oceánech, přičemž není snadné je sledovat tak, jako před lety.

Jednu ruskou ponorku musí sledovat i 2 Západní

Už během studené války sázel Sovětský svaz na ponorky, ale jelikož nebyly příliš tiché, dařilo se je Američanům relativně snadno zaměřovat a sledovat. Ruští konstruktéři však za uplynulá desetiletí značně pokročili a jejich nejnovější podvodní plavidla tak dle všeho touto slabinou nadále netrpí. Monitorování ponorek je tak mnohem obtížnější, což někdy způsobuje, že musí jednu ruskou sledovat i dvě americká plavidla naráz. Tím ale informace končí, ani jedna ze stran neprozrazuje, zda se to daří.

Ponorka třídy Borej iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
Ponorka Alexandr Něvský třídy Borej vyzbrojená balistickými raketami s remorkérem

Podle dostupných zpráv je nicméně znepokojivé nasazení ponorek třídy Yasen. Ty má Rusko ve výzbroji 3, přičemž Západní země monitorovaly ve stejném okamžiku jednu v Pacifiku, druhu v Atlantickém oceánu, a třetí ve Středozemním moři. Jde o moderní plavidla se značně zredukovanou úrovní hluku, což je dělá velmi obtížně zaměřitelná. Kromě torpéd mají ve své výzbroji protilodní střely nebo řízené střely typu 3M-54 Kalibr, na nichž mohou být jaderné hlavice. Rusko přitom pracuje na dalších ponorkách této třídy.

Ponorka Belgorod na nějakou dobu zmizela

Dalším znepokojením může být ponorka Belgorod a její torpédo s jaderným pohonem a jadernou hlavicí Poseidon. Během roku 2022 se i na nějakou dobu údajně ztratila, a to právě skrze testy této zbraně. V současné době už je má ale mít ve výzbroji. Důvodem k obavám však mohou být také ponorky třídy Borej s novými balistickými raketami RSM-56 Bulava. Vybaveny jsou pohonem typu pump-jet a jsou rovněž mimořádně tiché a obtížně odhalitelné. Rusko má mít takových plavidel zatím 6, v roce 2023 bude ale do služby zařazena sedmá.

Náklady na válku na Ukrajině sice Rusko přiměly udělat změny ve vojenském rozpočtu a část prostředků z ponorkové flotily a její modernizace muselo přesunout do jiných oblastí, ale ani tak se výstavba nových a moderních ponorek nezastavila, jen o něco zpomalila. Kromě segmentu jaderných a hypersonických zbraních se federace může v ponorkách měřit se Západními zeměmi, například i s moderní německou 212A, čehož si je vědomo. Lze tedy předpokládat, že bude právě tímto způsobem vyvíjet tlak na své rivaly i nadále.

Odpálení raket RSM-56 Bulava z ponorky

Jak nebezpečná může být ruská ponorková flotila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články