Rusko má mít jaderná torpéda Poseidon, která vyvolávají tsunami a není před nimi obrany. Doplují kamkoliv, jsou nezastavitelná

Nová ruská superzbraň má jaderným výbuchem vyvolat vlnu tsunami a zaplavit pobřežní oblasti. Má neomezený dosah a nejspíše proti ní neexistuje protizbraň.

Ruské jaderné torpédo Poseidon i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Rusko už má mít na moři jednu ze svých superzbraní, na jejíž vývoj se v posledních letech tak soustředilo. A na rozdíl od jiných technologií vypadá tato opravdově (tedy nezůstala jenom součástí propagandy). Jde o jaderná torpéda Poseidon s neomezeným dosahem, k jejichž přepravě slouží speciálně upravená ponorka. Ta je může odpálit de facto odkudkoliv, jelikož mají díky svému pohonu doplout na jakékoliv místo na světě. Cíl přitom nezničí jaderným výbuchem, ale jím vyvolanou ničivou vlnou tsunami.

Mnoho tajných informací o torpédech Poseidon

O zbrani je pouze omezené množství potvrzených informací a o jejích schopnostech se odborníci jen dohadují. Tradičně vyvstává otázka, zda Rusko opět nepřehání, protože se již opakovaně ukázalo, že ne všechna kremelská tvrzení o zbraních odpovídají realitě. I první rádoby náhodné zveřejnění zprávy o existenci projektu v roce 2015, kdy se stránka papíru s informacemi o torpédech Poseidon jakoby náhodou objevila při projevu Vladimira Putina v televizi, naznačuje, že jde i o psychologickou zbraň k vyvolání strachu.

Odborníci odhadují, že je Poseidon 20 až 24 metrů dlouhý, v průměru má kolem 2 metrů a výtlak dosahuje asi 100 tun. Jde tedy o největší torpédo na světě, ačkoliv není jasné, zda ho tak vlastně lze označovat, protože splňuje i mnoho charakteristik pro robotickou autonomní ponorku, případně pro jakýsi podvodní dron, čemuž by i jeho velikost odpovídala. Po odpálení torpéda by se každopádně jednalo o sebevražedný dron s cílem ničit.

Na palubě Poseidonu se nachází jaderná hlavice o síle až 2 megatuny. Teoreticky by tak její exploze v blízkosti pobřeží mohla zničit třeba nějaké menší město, neboť jde o silnější nálož, než jakou má většina standardních hlavic na balistických raketách. Koncepce nasazení zbraně ovšem počítá s výbuchem, který vyvolá obří vlnu tsunami a zdevastuje tak rozsáhlé pobřežní oblasti. Výhodou by bylo, že by nejspíše nebyly zamořené, ačkoliv zničené ano (a značné by byly i ztráty na životech).

Torpédo Poseidon vyvolá explozí tsunami

Torpédo má nejen jadernou hlavici, ale i jaderný pohon zajištěný speciálním plynem chlazeným reaktorem, což znamená, že má neomezený dosah. Údajně má být schopno pohybovat se rychlostí až 100 uzlů a ponořit se do kilometrové hloubky. Nabízí se však otázka, jak bude Poseidon při cestě k cíli kolem planety navigován, ale Rusko asi problém vyřešilo. Navíc jakmile je vypuštěno, stává se údajně téměř nezničitelným.

Pro Poseidony postavilo Rusko zatím jedinou, speciálně upravenou ponorku Belgorod, která vstoupila do služby v létě 2022. Jde o modifikované plavidlo třídy Oskar II, ale místo řízených střel nese na svém trupu šest torpéd Poseidon. Rusko počítá s tím, že ba se ponorka nenápadně pohybovala v oceánech a v případě konfliktu torpéda vmžiku odpálila. Zatím jedinou obranou tak nyní zůstává snad jenom zničení ponorky Belgorod dříve, než by jeho posádka torpéda odpálila. Na druhou stranu se nedávno ukázalo, že lze sledovat ruské špionážní lodě, aniž by o tom věděly.

Za jak hrozivé torpédo Poseidon považujete?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články