Studená válka se může opakovat: ruské ponorky u amerických břehů jsou reálné, pohybovat se mohou téměř nepozorovaně po celém světě

Rusko už investovalo do ponorek nemalé prostředky a povedlo se mu vyvinout i některá velmi sofistikovaná plavidla na úrovni Západních ponorek. Pohybovat se mohou všude.

Ponorka třídy Borej i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Jednou z oblastí, do níž tradičně Rusko dávalo a stále dává nemalou část svého vojenského rozpočtu, je ponorová flotila. Ačkoliv ji z části stále tvoří plavidla ze sovětské éry, případně vychází ze sovětských konstrukcí, u moderních ponorek se mnohé zlepšilo. Čehož zřejmě federace využívá, neboť dle některých zpravodajských informací je aktivita rusých ponorek v posledních měsících o něco vyšší. Průběžně se mají pohybovat ve vícero mořích a oceánech, přičemž není snadné je sledovat tak, jako před lety.

Jednu ruskou ponorku musí sledovat i 2 Západní

Už během studené války sázel Sovětský svaz na ponorky, ale jelikož nebyly příliš tiché, dařilo se je Američanům relativně snadno zaměřovat a sledovat. Ruští konstruktéři však za uplynulá desetiletí značně pokročili a jejich nejnovější podvodní plavidla tak dle všeho touto slabinou nadále netrpí. Monitorování ponorek je tak mnohem obtížnější, což někdy způsobuje, že musí jednu ruskou sledovat i dvě americká plavidla naráz. Tím ale informace končí, ani jedna ze stran neprozrazuje, zda se to daří.

Ponorka třídy Borej iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
Ponorka Alexandr Něvský třídy Borej vyzbrojená balistickými raketami s remorkérem

Podle dostupných zpráv je nicméně znepokojivé nasazení ponorek třídy Yasen. Ty má Rusko ve výzbroji 3, přičemž Západní země monitorovaly ve stejném okamžiku jednu v Pacifiku, druhu v Atlantickém oceánu, a třetí ve Středozemním moři. Jde o moderní plavidla se značně zredukovanou úrovní hluku, což je dělá velmi obtížně zaměřitelná. Kromě torpéd mají ve své výzbroji protilodní střely nebo řízené střely typu 3M-54 Kalibr, na nichž mohou být jaderné hlavice. Rusko přitom pracuje na dalších ponorkách této třídy.

Ponorka Belgorod na nějakou dobu zmizela

Dalším znepokojením může být ponorka Belgorod a její torpédo s jaderným pohonem a jadernou hlavicí Poseidon. Během roku 2022 se i na nějakou dobu údajně ztratila, a to právě skrze testy této zbraně. V současné době už je má ale mít ve výzbroji. Důvodem k obavám však mohou být také ponorky třídy Borej s novými balistickými raketami RSM-56 Bulava. Vybaveny jsou pohonem typu pump-jet a jsou rovněž mimořádně tiché a obtížně odhalitelné. Rusko má mít takových plavidel zatím 6, v roce 2023 bude ale do služby zařazena sedmá.

Náklady na válku na Ukrajině sice Rusko přiměly udělat změny ve vojenském rozpočtu a část prostředků z ponorkové flotily a její modernizace muselo přesunout do jiných oblastí, ale ani tak se výstavba nových a moderních ponorek nezastavila, jen o něco zpomalila. Kromě segmentu jaderných a hypersonických zbraních se federace může v ponorkách měřit se Západními zeměmi, například i s moderní německou 212A, čehož si je vědomo. Lze tedy předpokládat, že bude právě tímto způsobem vyvíjet tlak na své rivaly i nadále.

Odpálení raket RSM-56 Bulava z ponorky

Jak nebezpečná může být ruská ponorková flotila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Tea tree olej pomůže na psoriázu, ekzémy i akné
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě