Modernizovaný ruský křižník Admirál Nachimov je opravdovým obrem a vyzbrojen má být 478 raketami, ale ani to už asi Rusku nepomůže

Admirál Nachimov je dnes po letadlových lodích největším válečným plavidlem světa. Modernizace z něj udělá nebezpečného protivníka, ale stejně tak ani nemusí vystřelit.

Petr Veliky, těžký křižník, 2012 i Zdroj fotografie: Oleg Šuminov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětské těžké raketové křižníky třídy Kirov (Projekt 1144 Orlan) mají řadu superlativů. Jedná se o největší vojenská plavidla, tedy hned po letadlových lodích, která dnes brázdí moře, a jejich výzbroj je bezprecedentní, tvoří ji totiž 478 raket různého druhu. Na druhou stranu je provoz dvou zbývajících lodí této třídy opravdu nákladný a provází ho řada problémů. I proto prochází plavidlo Admiral Nachimov rozsáhlou modernizací.  

4 popravčí amerického námořnictva

Původním úkolem plavidel třídy Kirov byl boj s letadlovými loděmi amerického námořnictva a jejich doprovodnými plavidly, stejně jako doprovod velkých sovětských letadlových lodí. Ty ovšem nebyly nikdy postaveny. První loď třídy Kirov byla spuštěna roku 1980, a po ní následovaly Frunze (1984), Kalinin (Pavel Nachimov, 1988) a Andropov (Petr Veliký, 1998). Poslední jednotka Admiral Flota Sovetskogo Soyuza Kuzněcov byla zrušena ještě před zahájením stavby.

Největší ponorka světa, ruské plavidlo Dmitrij Donský

Největší ponorka všech dob jde do šrotu, vyřadilo ji ruské námořnictvo: plavidlo Dmitrij Donský sloužilo dlouhých 44 let

Svět byl tehdy v šoku, sovětští obři byli srovnatelní pouze s bitevními americkými loděmi třídy Iowa a japonskými Jamato. Na délku má Admirál Nachimov 252 metrů, široký je 28,5 m a dosahuje výšky 59 m. Maximální výtlak činí 28 000 tun, loď je přitom poháněna 2 nukleárními reaktory s výkonem 140 000 koní (tj. téměř 103 000 kW), a pro případ nouze je vybavena i dvěma vysokotlakými kotli. Její maximální rychlost je 32 uzlů a se spuštěnými reaktory má neomezený dosah. Pouze s turbínami pak loď zvládne 1 000 námořních mil (2 000 km).

Admirál Nachimov, těžký křižník, 1991 iZdroj fotografie: US NAVY
Těžký sovětský křižník Admirál Nachimov, 1991

Posádku lodě tvoří 727 mužů, kteří si mohou ve volných chvílích užívat dokonce bazénu a sauny, přičemž má Admirál Nachimov zásobu potravin na 60 operačních dní. Provoz lodí třídy Kirov byl ale velmi náročný. Obrovské problémy způsoboval složitý pohon a velké množství bojových systémů náročných na údržbu, které se konstruktérům podařilo do lodi nacpat. První dvě plavidla byla proto dána do rezervy již roku 1990, a později došlo k jejich sešrotování.

Admirál Nachimov je obr s otazníky

Již zmíněný Admirál Nachimov byl odstaven roku 1999, a dle předpokladů měl rovněž skončit ve starém železe. V roce 2013 byla však zahájená jeho nákladná rekonstrukce v loděnicích Sevmaš v Severodvinsku, která má skončit letos na podzim – plavidlo dostane kupříkladu moderní radiolokační, sonarové a senzorové systémy. Z původní výzbroje zůstane jen dělová věž se dvěma kanóny ráže 130 mm, a jádrem výzbroje bude 176 raketových sil.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Celkem 80 z nich přitom ponese hypersonické střely Kinžál a Zircon, případně protilodní střely Kalibr a Onyx. Protiletadlovou obranu bude tvořit 90 raket S-300, které doplní systémy krátkého a středního dosahu Fort-M a Pancir-M. Na palubě budou i protiponorkové systémy Package-NK a Otvet. Celkem se má jednat o 478 střel různého druhu. Admirál Nachimov bude mít na palubě rovněž 3 vrtulníky Kamov Ka-27. Po dokončení této modernizace by pak měl projít „omlazující kůrou“ i Petr Veliký, který dosud slouží v Severní flotile.

Petr Veliký, těžký křižník v přístavu, 2019 iZdroj fotografie: Oleg Šuminov / Creative Commons / CC BY-SA
Těžký křižník Petr Veliký v přístavu, 2019

I mezi ruskými odborníky jsou však kolem rekonstrukce a provozu obou lodí velké otazníky. Pro údery proti námořním svazům nepřítele je nutná nenápadnost, které lze s Nachimovem dosáhnout jen těžko. Obrovská loď se může stát nejen obětí letectva, ale i ponorek, a nově také dronů. Pro takové operace jsou tedy dnes daleko vhodnější mnohonásobně levnější a nenápadnější ponorky. Z plavidla Admirál Nachimov se tak může nakonec stát pro ruské námořnictvo přítěž, ačkoliv jeho zbraňové systémy nelze podceňovat.

Jaký přínos může dnes mít Admirál Nachimov?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články