Tajemná čínská korveta nové generace může být pro Američany problém. Kdykoli by mohla udeřit v podstatě nepozorovaně

Vojenské plavidlo takového formátu bude velice obtížné identifikovat, a zejména v některých případech bude až neviditelné, což může být nemalý problém.

Čínská korveta Type 056 i Zdroj fotografie: Sakurai Chiichi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čínské námořnictvo je v současné době nejpočetnější na světě, i když silou se méně početnému americkému námořnictvu ještě nedokáže vyrovnat. Čínské loděnice však stále přichází s novými konstrukcemi plavidel, která sice nemusí být závratně velká, ale mohou mít mnoho vyspělých technologií i schopností, a tedy být velmi nebezpečná. Jedním z takových se může stát zatím neznámý typ čínské korvety s vlastností stealth.

Čína se mohla inspirovat u Švédů

Korvety se schopností stealth na světě již existují, jejich možná nejtypičtějším představitelem je švédská třída Visby. Autoři čínské korvety se možná také ve Švédsku inspirovali, neboť se jejich nový výtvor v mnoha ohledech švédskému plavidlu podobá. Konstrukce dle všeho obsahuje opatření ke snížení různých signatur, včetně optických, infračervených, akustických a radarových, uvádí Defence-Blog. Konkrétní parametry jsou však neznámé.

Jednou z možností je, že je plavidlo jakási testovací platforma nové třídy lodí, uvádí NavalNews. Může tak zahrnovat zkoušky nových zbraňových systémů, senzorů a pohonu, ale přesné podrobnosti nejsou známé. Tvary korvety jasně napovídají, že má vlastnost stealth, což sice neznamená, že by nebyla vidět na radaru, ale její signatura bude menší a nenápadnější. Mohla by se tak ztratit v hustém provozu u pobřeží nebo v oblastech jako je Jihočínské moře, do něhož bude nejspíše určena, a díky tomu bude schopna nečekaně udeřit.

Korveta bude věší než předchozí třída

Odhady některých analytiků říkají, že by korveta měla být dlouhá asi 97 metrů, uvádí Twz. To je zhruba o 7 metrů více, než má současná nejmodernější třída čínských korvet, tedy Type 056. Z toho lze odvodit, že její výtlak bude kolem 2 tisíc tun, ale není jasné, jaký má pohon – může to být dieselový motor nebo plynová turbína. Navíc nemusí klasický lodní šroub, ale vodní trysku, nicméně odhadovat rychlost ani dosah nelze.

Torpédoborec USS Milius

Provokace pěkně zblízka: americká námořní loď u Tchaj-wanu by mohla být vzkazem „výbojné“ Číně, nikoliv však bez rizika

Neznámé je i složení zbraní, ale podle všeho může mít vertikální odpalovací systém s 16 buňkami. Může se jednat buď o modifikaci odpalovačů používaných na fregatách Type 054A a 054B, z nichž vylétají protiletadlové střely středního dosahu HQ-16, případně půjde o sytém z torpédoborců Type 052D a Type 055 určený pro různé protilodní střely. Korveta bude mít systém protivzdušné obrany krátkého dosahu HQ-10 a neznámý typ děla skrytý v konstrukci.

Jak velká šance je, že Čína začne stavět stealth korvety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články