Nejnovější torpédoborec amerického námořnictva ponese jméno po válečném hrdinovi z ostrova Guadalcanal

Torpédoborce jsou jedny z nejdůležitějších lodí v moderních námořnictvech. Většinou dokážou plnit celé spektrum úkolů a zároveň disponují velkou palebnou silou.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy
                   

Americké námořnictvo se rozhodlo, že svůj nejnovější torpédoborec pojmenuje po hrdinovi z druhé světové války, který se proslavil hlavně na ostrově Guadalcanal a zemřel při invazi na Iwodžimu. Dne 18. června 2022 pokřtilo svůj 72. torpédoborec třídy Arleigh Burke Flight IIA jménem USS John Basilone (DDG 122) v loděnici General Dynamics Bath Iron Works (BIW) v Bath, Maine, USA.  Loď již byla spuštěna na vodu a pokud vše půjde podle plánu, do služby by mohla vstoupit do konce roku 2022.

Torpédoborce Arleigh Burke jsou početná třída

Nové plavidlo patří do třídy Arleigh Burke, která je již dlouhá léta hlavní třídou amerických torpédoborců, i když se již nějakou dobu uvažuje o jejich náhradě. V současné době se v loděnicích pracuje minimálně na dalších pěti nových torpédoborcích amerického námořnictva. Jde o velmi silná plavidla se systémem Aegis, jenž jim umožňuje velmi efektivně působit v roli jednotky protiletadlové a protiraketové obrany flotily či prostoru pro vylodění. Jejich hlavní úlohou je dnes především ochrana svazů letadlových lodí.

Zveřejnil(a) General Dynamics Bath Iron Works dne Sobota 18. června 2022

Jde ale o univerzální plavidlo, které může plnit řadu dalších úkolů. První torpédoborce této třídy do služby vstoupily v roce 1991, ale mladší modely jsou výrazně modernizované a o něco větší než starší plavidla. Nejnovější verze má délku 155 metrů a výtlak 9 500 tun, což bývala velikost starších křižníků. Posádku tvoří více než 300 námořníků a námořních pěšáků. Torpédoborec dokáže vyvinout rychlost 30 uzlů a jeho dosah je 8 100 kilometrů. Disponuje hangárem, v němž mohou být až dva vrtulníky.

Jeho nejdůležitější zbraní je vertikální odpalovací systém Mark 41, ve kterém může být umístěno 96 raket různého typu. Ty slouží hlavně k protivzdušné obraně a dokážou sestřelovat nejen letadla, ale i balistické rakety a řízené střely. K výzbroji torpédoborce patří i střely s plochou drahou Tomahawk, jež v nejnovějších verzích lze použít i jako protilodní zbraň. Na palubě je pak dělo ráže 127 milimetrů, rychlopalné kanóny menších ráží nebo protiponorková torpéda.

Jedna loď již jméno hrdiny nesla

Torpédoborec amerického námořnictva ponese jméno John Basilone podruhé v historii. Prvním byl torpédoborec třídy Gearing USS Basilone, který byl na vodu spuštěn na konci roku 1945. V roce 1977 byl vyřazen ze služby a o pět let později potopen jako cíl při cvičení. Jméno námořního pěšáka je známé v americké vojenské historii a komu se zdá povědomé, šlo o jednoho z hlavních hrdinů známého válečného seriálu Pacifik, jenž částečně vychází i z jeho osudů.

Basilone se jako člen námořní pěchoty v srpnu roku 1942 vylodil na ostrově Guadalcanal, který je součástí Šalamounových ostrovů. O ten pak řadu měsíců Američané a Japonci sváděli tuhé boje. Spojené státy tu totiž překvapivým vyloděním obsadili Japonci budované letiště na ostrově, překřtili ho na Hendersonovo letiště, a mohli tak podnikat letecké mise do okolí.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
John Basilone

To jim poskytovalo v bojích v dané oblasti nesmírnou výhodu, a Japonci se proto zuřivě snažili dobýt letiště zpět. Basilone se v říjnu 1942 vyznamenal jako velitel oddílů kulometů, jež letiště bránily proti velkému japonskému útoku. Byl jedním ze tří vojáků, kteří z oddílu tento sebevražedný japonský útok přežili.

Dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání – Medaili cti a jako válečný hrdina se účastnil turné na prodej válečných dluhopisů. Ačkoli nemusel, na vlastní žádost se vrátil k bojovému útvaru a 19. února 1945 se zapojil do invaze na Iwodžimu. Zde byl ale nakonec zabit v boji o zdejší letiště. Za to mu byl posmrtně udělen Námořní kříž. Je jediným námořním pěšákem, který v druhé světové válce dostal Námořní kříž a Medaili cti. Pohřben je na Arlingtonském národním hřbitově.

Po kterém vojenském hrdinovi by podle vás měla být pojmenována nějaké loď?

Zdroj: Military, NavalTechnology

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články