Dosud nejmodernější torpédoborec světa: neviditelný Zumwalt má jen málo soupeřů, čeká ho ale přezbrojení na hypersonické zbraně

Americké námořnictvo investovalo do vývoje enormní sumu, nakonec ale nedostalo peníze na extrémně drahé střelivo. Torpédoborec proto musí projít proměnou.

USS Zumwalt i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Snad nejpokročilejší lodí v aktivní službě je americký torpédoborec Zumwalt proslulý svým neobvyklým tvarem, ale i neuvěřitelnou cenovkou. Jedná se totiž o jeden z vůbec nejdražších projektů, a i když jich původně mělo vyplnout více, budou nakonec postaveny jen tři lodě. Jedna stojí neuvěřitelných 177 miliard korun, ale bezesporu jde o velmi vyspělá plavidla. Hladinu oceánů zatím brázdí pouze jedna, která však zamíří na konci roku 2023 na zásadní přestavbu, aby dostala nové zbraně.

Neviditelné plavidlo místo bitevních lodí

Když začal program Zumwalt na začátku 21. století vznikat, mělo s ním americké námořnictvo veliké plány. Loď vlastně měla nahradit bitevní lodě a mít řadu nevídaných schopností. Tou první byla stealth, jelikož má díky unikátnímu tvaru trupu a použitým materiálům asi 50krát menší radarový odraz než běžný torpédoborec, a v podstatě tak může na radaru vypadat jako malá rybářská loď. Navíc měl mít Zumwalt velmi silné zbraně, což by z něj dělalo doslova smrtící plavidlo.

Disponuje přitom vertikálním odpalovacím systémem Mark 57, což je evoluce běžně používaného Mark 41, a umožňuje odpalovat celou škálu střel: protiraketové, protiponorkové nebo RGM-109 Tomahawk. A nechybí mu pochopitelně ani vyspělý detekční a bojový systém. Ale jeho hlavní zbraní se měla stát dvě děla ráže 155 milimetrů označovaná jako systém AGS.

USS Zumwalt iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
USS Zumwalt v přístavu

Výhodou této zbraně se mělo stát speciálně naváděné střelivo LRLAP s dosahem 150 až 190 kilometrů, s nímž měla posádka pálit na cíle z moře z bezpečné vzdálenosti. Ve skladech torpédoborce je místo pro 750 ran. Nakonec se však plavidlo stalo terčem kritiky kvůli enormním nákladům, protože nejenže jedna loď i s výzkumem vyjde na neuvěřitelných 177 miliard korun, ale i jediný granát pro ni může stát až 22 milionů korun. Program LRLAP byl proto nakonec zrušen a loď má k dispozici jen běžné střelivo.

Vhodná základna pro hypersonické střely

Námořnictvo také muselo přemýšlet, jaké úlohy své superdrahé lodi vlastně přidělí. Objevily se úvahy o tom, že by na ni mohly být instalovány „railguny“ (elektromagnetická děla) díky dostatečnému zdroji energie, ale nakonec padlo rozhodnutí, že se z Zumwaltu stane odpalovací základna hypersonických zbraní. V současné době armáda vyvíjí hypersonickou střelu LRHW a námořnictvo chce použít její „navalizovanou“ verzi.

Z torpédoborce by se měla stát obávaná zbraň se schopností nepozorovaně se přiblížit na dostřel a zničit svého nepřítele dříve, než bude odhalena. Přestavba má být hotova v roce 2025 a nejspíše pak bude čekat i dvě zbývající plavidla, ta ale zatím nejsou zařazena v aktivní službě. Hypersonické střely na lodích má v současnosti ve službě Rusko, které je používá jako prostředek k zastrašování. Právě jeho fregata Admiral Gorškov s hypersonickými střelami Zirkon proplouvala začátkem roku 2023 kolem Velké Británie.

Jak hodnotíte hypersonické zbraně na Zumwaltu?

Zdroj: HotCars
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články