Ukrajina modernizuje své námořnictvo. Začala již před válkou, nyní má opravdu špičkovou bojovou loď

Obrana pobřeží, výsostných vod i výlučné ekonomické zóny je velmi důležitá. Záleží na tom nejen bezpečnost, ale často jsou zde významné ekonomické zdroje.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Od roku 2014 se Ukrajina spolu se svou armádou pokoušela zmodernizovat námořnictvo. Získala sice nějaké hlídkové čluny, ale neměla nic, čím by se mohla postavit mnohem větší ruské černomořské flotile. Její největší plavidlo, fregatu Hetman Sahajdačnyj, v březnu 2022 potopila posádka v Mikolajivu, protože hrozilo zmocnění Ruskem. Ovšem již nějakou dobu Turecko pro ukrajinské námořnictvo staví moderní korvety třídy Ada.

Výstavba začala již před válkou

Ukrajina si v Turecku objednala minimálně dvě tyto korvety. Výstavba první z nich, která dostala jméno Hetman Ivan Mazepa, byla zahájena v září 2021. Práce na plavidle nezastavila ani ruská invaze na Ukrajinu, během níž země přišla o většinu svého námořnictva a z bojových lodí má převážně jen hlídkové čluny. Nová fregata byla 2. října 2022 v turecké loděnici RMK spuštěna na vodu.

To samozřejmě neznamená, že ji Ukrajina může nasadit. Spuštění na vodu není to samé jako dokončení plavidla a jeho uvedení do služby. Ještě na něm budou muset minimálně několik měsíců pracovat dělníci. Poté bude třeba, aby plavidlo získalo posádku, ta se vycvičila v jeho užívání a loď prošla sérií testů. To je něco, co si běžně vyžádá měsíce, u velkých lodí i roky. I když jde o moderní loď, je zatím jediná ve výzbroji ukrajinského námořnictva. Pokud bude probíhat válka, je otázka, jak s ní bude chtít velení naložit.

Korvety má Turecko, chce je i Pákistán

Korvety třídy Ada patří k moderním plavidlům stavěným v Turecku, které slouží i v tureckém námořnictvu. To si zatím pořídilo čtyři, kromě Ukrajiny si je objednal i Pákistán. Jde primárně o plavidla zaměřená na boj s ponorkami, ale mohou se utkat i s hladinovými loděmi. Korveta je 99,56 metru dlouhá a její výtlak činí 2 400 tun. Je schopna dosahovat rychlosti až 30 uzlů (55 km/h) a její dosah je 6 500 kilometrů. Na operace v Černém moři jsou tyto hodnoty více než dostačující.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Turecká korveta třídy Ada, TCG Burgazada

Na palubě slouží 93 členů posádky, je zde dalších 13 míst na ubytování hostujícího personálu. Korveta má velmi rozmanitou výzbroj. Hlavňovou tvoří námořní dělo Oto Melara Super Rapid ráže 76 milimetrů. Doplňují ho dva kulomety ráže 12,7 milimetru. Loď je pak vybavena osmi americkými protilodními střelami AGM-84 Harpoon, případně tureckými Atmaca. Vše doplňuje systém RIM-116 určený k obraně proti řízeným střelám, případně letadlům.

Proti ponorkám jsou určeny dva dvojité torpédomety ráže 324 milimetrů. Loď také disponuje moderní elektronikou počínaje vyhledávacím radarem SMART-S Mk2, sonarem TBT-01 Yakamoz a dalšími systémy. Z paluby pak může startovat vrtulník, primárně se počítá se strojem S-70B Seahawk, který může být vyzbrojen protiponorkovými torpédy, protilodními střelami a dalšímu zbraněmi. Předpokládá se, že z paluby lodě budou operovat i bezpilotní drony.

Jak užitečná bude korveta pro ukrajinské námořnictvo?

Zdroj: NavalNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články