Dramatické osudy ukrajinských hlídkových člunů Gjurza-M. Kyjev o polovinu z nich již přišel

Hlídkové čluny jsou důležité pro ochranu pobřeží. Slouží nejen v případě vojenských akcí, mohou se podílet třeba na operacích proti pašování drog a lidí.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Po obsazení Krymu v roce 2014 přišla Ukrajina o velkou část svého námořnictva. Jednou z možností, jak alespoň zajistit ochranu pobřežních oblastí a řek, byly silně vyzbrojené hlídkové čluny. Ukrajina se proto rozhodla oprášit projekt, na němž před deseti lety pracovala pro Uzbekistán, a výrazně ho vylepšit a modernizovat. Výsledkem byly obrněné dělové čluny označované jako Projekt 58155 Gjurza-M.

Už v roce 2018 Rusko dva zajalo

Do výzbroje jich Ukrajina nakonec stačila zařadit sedm, jeden je rozestavěný, a mají za sebou docela dobrodružnou historii. V roce 2018 dva z těchto člunů zajalo ruské námořnictvo, když se pokoušely proplout Kerčským průlivem do Azovského moře. Nakonec je značně poškozené po roce vrátilo. Tři čluny byly zajaty při invazi v roce 2022, jeden byl potopen v Mariupolu, ale Rusko ho vyzvedlo. Další z člunů v listopadu 2022 poškodil nálet ruského sebevražedného dronu.

První dva čluny se začaly stavět vlastně již v roce 2012, ale pak se jejich stavba zastavila. Nakonec byla znovu spuštěna v roce 2014. Čluny třídy Gjurza-M nejsou nějaká obří plavidla pro operace na otevřeném moři. Jejich délka je jen 23 metrů a mají výtlak 54 tun. Jsou určeny pro hlídkování na řekách, jezerech a u mořského pobřeží. Ponor lodi je jeden metr. Posádku tvoří pět námořníků.

Pancíř chrání důležité části

Ačkoli je loď označována jako pancéřovaná, neznamená to, že má pancíř umístěný všude. Neprůstřelný ocelový pancíř obklopuje především motorovou sekci, sklady střeliva a kormidelnu, která je hlavním prostorem pro posádku. Ta je vybavena okny umožňujícími pohled dopředu a do stran. Loď je osazena dvěma vznětovými motory, jež jí jsou schopny udělit rychlost až 25 uzlů (46 km/h). Na hladině vydrží operovat až po dobu 120 hodin.

Výzbroj a senzory mohou být dodány podle přání zákazníka. Ukrajinské lodě mají dálkově ovládané bojové moduly BM-5M.01 Katran-M, které vyrábí Kuznya na Rybalskomu. Každá věž je vybavena dělem ráže 30 milimetrů. Dále je ve výzbroji granátomet a lehký kulomet. Posádka má k dispozici přenosné protiletadlové střely a dvě řízené protitankové střely. Dělové věže se ovládají z kormidelny.

K čemu mohou ve válce s Ruskem sloužit čluny Gjurza-M?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články